Pracowity czas strażników miejskich

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.07.2024 / Komentarze
Patrole ujawniły ponad 2,2 tys. wykroczeń

Od ponad 30 lat na ulicach Szczecinka spotykamy patrole Straży Miejskiej. Strażnicy dbają o porządek w mieście i wspomagają w tym zakresie policjantów. Z kolei strażnikom pomagają mieszkańcy Szczecinka. Współpraca w tym zakresie to przede wszystkim zgłoszenia na bezpłatny numer telefonu 986. Jest ich bez liku. O statystykach piszemy w comiesięcznych raportach.

Z uznaniem o pracy strażników wypowiadają się też policjanci. Podkreślają, że bez ich pomocy byłoby im trudniej a pracy dużo więcej. Powód jest oczywisty. Strażnicy zajmują się głównie drobniejszymi przestępstwami i wykroczeniami, na prowadzenie, których, z racji interwencji przy poważniejszych zdarzeniach policjantom po prostu nie starcza czasu.

Strażnicy nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo. Prowadzą też działalność profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży, niosą pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, porzuconym czy rannym zwierzętom.

Przyjrzyjmy się, czym zajmowali sie nasi strażnicy w pierwszym półroczu 2024 roku. 

Komendant Grzegorz Grondys w rozmowie z "Miastem z Wizją" podkreślił, że miniony czas był dla dowodzonej przez niego formacji trudny, jeżeli chodzi o organizację służby, ale zarazem bardzo udany szczególnie pod względem podejmowanych działań prewencyjnych.

- Trudny głównie z powodu zawirowań kadrowych - ujawnia G. Grondys. - Rotacja wśród strażników jest znaczna, głównie ze względu na mało atrakcyjne zarobki. Z kolei młodych strażników trzeba uczyć i cierpliwie wdrażać do służby. To trwa.

Mimo zawirowań kadrowych, szef Straży Miejskiej jest usatysfakcjonowany pracą swoich podwładnych.

- To był dobry czas, jestem również przekonany, że dzięki naszej służbie mieszkańcy Szczecinka mają większe poczucie bezpieczeństwa - mówi G. Grondys.

Jak podkreślił komendant, zadaniem szczególnie ważnym na realizację, którego położono największy nacisk, jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w najbardziej uczęszczanych miejscach. Dlatego realizując to zadanie Straż Miejska pozostaje w służbie przez całą dobę. Zadania dla służb planowane są po wcześniejszej analizie zaistniałych zdarzeń oraz typowaniu miejsc szczególnie zagrożonych.

W minionym półroczu szczecineccy strażnicy ujawnili 2211 wykroczeń (w I pół. 2023 r. - 1254). Sprawcy zostali ukarani 569 mandatami na kwotę 53 tys. zł. Z kolei 44 sprawców "zagościło" w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Szczecinku a 39 spraw zostało przekazanych innym instytucjom. Strażnicy zastosowali też 1559 pouczeń.

Za co najczęściej podpadali mieszkańcy Szczecinka? Otóż za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - 1122 wykroczeń. Na sprawców nałożono 278 mandatów na kwotę 27,3 tys. zł. Mieliśmy również problem z wykroczeniami przeciwko: porządkowi i spokojowi publicznemu – 182 wykroczenia, obyczajności publicznej - 133 wykroczenia oraz z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - 226 wykroczeń (spory wzrost).

Z raportu:

"W I półroczu roku 2024 z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Straż Miejska w Szczecinku ujawniła 226 wykroczeń. Z tej liczby w 92 przypadkach zastosowano pouczenia, w 108 przypadkach postępowanie mandatowe na kwotę 9 900 , skierowano 23 wnioski o ukaranie i 3 sprawy przekazano innym instytucjom. Ustawodawca przewidział za takie wykroczenia jedynie kary grzywny. Najczęściej osobami spożywającymi alkohol w miejscach publicznych są osoby z marginesu społecznego, osoby bezdomne, bez stałego źródła utrzymania. Karanie ich grzywnami mija się z celem, więc wielokrotnie, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych było kwalifikowane, jako zakłócenie spokoju i porządku publicznego, co pozwalało zastosować sądowi wobec sprawców, kary ograniczenia wolności".

To nie wszystkie działania naszych strażników ujęte w sprawozdaniu za I półrocze br. Realizując zadania zwiększenia bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych, strażnicy ujęli i przekazali Policji 31 osób.

- Z uwagi na brak informacji zwrotnej nie jesteśmy w stanie podać, ile z tych osób było sprawcami przestępstw - podkreśla G. Grondys.

- Do miejsca zamieszkania doprowadzono 32 osoby, 7 osób przekazano dla zespołów ratunkowych oraz 12 bezdomnych umieszczono w ośrodkach dla bezdomnych lub w noclegowni. Strażnicy zabezpieczyli też 24 miejsca różnych zdarzeń, od miejsc wypadków, miejsc stwarzających zagrożenie dla osób poruszających się do miejsc pożarów.

Ujęto 26 nieletnich znajdujących się pod wpływem alkoholu lub popełniających czyny świadczące o ich demoralizacji.

M.in.:

* 9.01 około godz. 11:15 na ulicy Koszalińskiej przystanek KM nieletni pochodzący z gminy B. Bór, który znajdował się pod wpływem środków odurzających. Został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

* 13.03 około godz. 19:55 na terenie CK Zamek nieletni po spożyciu alkoholu rozebrał się i przeszedł za barierki pomostu chcąc skoczyć do jeziora. Nieletni został doprowadzony do internatu, którego jest wychowankiem.

* 28.03 około godz. 14:45 na ul: Jasnej dwóch nieletnich ze Szczecina paliło marihuanę.

Straż Miejska posiada na wyposażeniu dwa alkotesty, które są systematyczne wzorcowane a wyniki przeprowadzonych nimi badań w pełni wiarygodne.

- Aby zminimalizować przypadków kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu w naszej komendzie udostępniamy mieszkańcom alkotesty celem sprawdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu - ujawnia G. Grondys.

- W tym roku z możliwości bezpłatnego badania alkotestem skorzystało 35 osób. Najwyższy wynik, który wskazał alkotest to 0,58 mg/l (ponad jeden promil - dop. red.) alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mieszkańcy Szczecinka chętnie współpracują ze Strażą Miejską. W pierwszym półroczu br. na bezpłatny, alarmowy numer 986 wpłynęło 2071 zgłoszeń (w analogicznym okresie 2023 r. - 1359) z prośbą o interwencję.

- Dla mieszkańców najbardziej dokuczliwym zjawiskiem były przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego, przede wszystkim spożywania alkoholu. Odnotowaliśmy 610 takich zgłoszeń - mówi komendant.

- Spora ilość zgłoszeń (384) dotyczyła zwierząt, głównie psów bez nadzoru oraz kotów, które odwożono do schroniska oraz zagrożeń w ruchu drogowym - 401 zgłoszeń.

Strażnicy złapali lub przejęli 82 psy i 27 kotów, które umieszczone zostały w schronisku dla lub weterynarii.

Na koniec czerwca br. Straż Miejska funkcjonowała w obsadzie 40 osobowej, tj. 24 strażników łącznie z komendantem, 3 osoby zatrudnione na etatach cywilnych (księgowa, kadrowa, osoba prowadząca windykację mandatów) oraz 15 osób prowadzących obserwację w kamerach monitoringu miejskiego. Obecnie Straż Miejska w Szczecinku posiada 2 wakaty. Niestety, jak ujawnił nam G. Grondys, zapowiadane są kolejne odejścia strażników z pracy.

Przedstawiliśmy zaledwie najważniejsze aspekty z obszernego i niezwykle sumiennie sporządzonego sprawozdania Straży Miejskiej. Wylicza ono także codzienne interwencje podejmowane przez patrole oraz zakres współpracy z instytucjami i placówkami oświatowymi. Piszemy o nich w raportach "986 - tygodniowy raport Straży Miejskiej".

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk