Program „500+”. Szczecinek jest gotowy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.02.2016 / Komentarze
Jak wyglądają przygotowania do realizacji tego programu w naszym mieście?

Pary posiadające dwójkę lub więcej dzieci już odliczają dni do uruchomienia przez rząd programu „Rodzina 500 plus”. W jego ramach rodzice mieliby otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Docelowo program ten ma zachęcać osoby młode do posiadania liczniejszego potomstwa i ułatwienia decyzji o starania nad kolejnym dzieckiem. Rozwiązanie to miałoby być lekarstwem na utrzymujący się od kilku lat i stale pogłębiający niż demograficzny.

Programem tym mają również zostać objęte rodziny, które już doczekały się liczniejszego potomstwa. Liczba potencjalnych beneficjentów w tym przypadku w kraju sięga setek tysięcy osób. Z kolei wypłacaniem świadczeń mają zająć się samorządy lokalne. Już teraz wśród wielu z nich rodzą się wątpliwości, czy sobie poradzą z dodatkowym wyzwaniem i zdążą zorganizować pracę w taki sposób, aby szybko i bez większych przeszkód rozpatrzyć wnioski rodziców i rozpocząć wypłacanie środków.

Jak wyglądają przygotowania do realizacji tego programu w naszym mieście?

- Z informacji, jakie otrzymaliśmy ze szczecineckiego MOPS wynika, że jesteśmy  już w zasadzie gotowi. Według danych z Ewidencji Ludności UM Szczecinek liczba dzieci w wieku od 0 do 18 lat nie przekracza w naszym mieście poziomu 6 700. Szacujemy zatem, że około 3 200 rodzin będzie ubiegało się o finansowe wsparcie – mówi Tomasz Czuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

- Program będzie realizował Dział Świadczeń Rodzinnych, wspomagany pracownikami pozostałych działów oraz 3-4 osobami zatrudnionymi na okres ok. 3 miesięcy. Tyle bowiem będzie wynosił przewidywany czas przyjęcia i rozpatrzenia wniosków.  Bezpośrednią obsługą wnioskodawców będzie się zajmowało ok. 10 pracowników. Kierownictwo MOPS zakłada, że najwięcej wniosków będzie składanych w pierwszych dwóch miesiącach. Dlatego, aby zapobiec tworzeniu się długich kolejek, MOPS będzie się starał maksymalnie usprawnić procedury składania wniosków poprzez wyznaczanie konkretnych terminów oraz stref terytorialnego podziału miasta - analogicznych to podziału na strefy, jaki wykorzystywany jest przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych.

To nie jedyne rozwiązania mające ułatwić zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w uporaniu się z ogromną liczbą wniosków. Wprowadzony zostanie m.in. elektroniczny system umawiania wizyt, ośrodek planuje także wydłużyć czas swojej pracy. Niewykluczone, że możliwe będzie także złożenie wniosku w formie elektronicznej.

- Obecnie opracowywany jest plan organizacyjny i przygotowywane są stosowne procedury związane z wdrożeniem nowego zadania. Zakładamy, że szczegółowe informacje będą dostępne już około 10 marca – dodaje Tomasz Czuk.

Tekst: Marzena Góra