Prokuratura otwiera podwoje

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.02.2016 / Komentarze
Śledczy pomogą ofiarom przestępstw

Mieszkańcy Szczecinka, którzy są ofiarami przestępstw, albo z różnych powodów czują się pokrzywdzeni, będą mogli pójść do Prokuratury Rejonowej i tam zasięgnąć porady. Prokuratorzy obiecują, że nikt nie zostanie pozostawiony sam ze swoimi problemami.

Akcja pod nazwą „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” potrwa od 22 do 27 lutego br. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, trzeba odwiedzić siedzibę prokuratury przy ulicy Mickiewicza 16. Porady będą udzielane od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 14, a w sobotę w godz. od 10 do 13.

Lista osób dyżurujących w Prokuraturze Rejonowej w Szczecinku, w godz. od 9 do 14, w sobotę 27 lutego w godz. od 10 do 13
- 22 lutego: prokurator Marzena Ludwiniak-Aniołowska i prokurator Jerzy Sajchta;
- 23 lutego: prokurator Janusz Bugaj i prokurator Jerzy Sajchta;
- 24 lutego: prokurator Anita Czelewicz i prokurator Jerzy Sajchta;
- 25 lutego: prokurator Przemysław Warda i prokurator Jerzy Sajchta;
- 26 lutego: prokurator Przemysław Woźniak i prokurator Jerzy Sajchta;
- 27 lutego: prokurator Dawid Kasprzyk.

Akcja „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, które koordynuje ministerstwo sprawiedliwości, będzie przeprowadzona (po raz 15) również w Sądzie Rejonowym w Szczecinku.

Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwa Sprawiedliwości, bezpłatna pomoc osobom pokrzywdzonym będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W obchody Tygodnia Pomocy włączyła się w tym roku Naczelna Izba Lekarska. 

Dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.

Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów. 

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. 

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk


Zobacz również: