Przebudowę Placu Wolności czas zacząć

Miasto z Wizją / 01.02.2016 / Komentarze
Koszalińska TEBRA z zamówieniem

Ratusz sfinalizował kolejny etap inwestycji przebudowy ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. 9 Maja. Zamówienie na wykonanie robót otrzymał firma TEBRA z Koszalina. Umowa, podpisana w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miasta, opiewa na kwotę 5 965 500 zł. Inwestycja będzie realizowana w latach 2016-2017. Jej finalizacje przewidziano na 29 grudnia 2017 roku.

- Przedmiotem zamówienia jest wykonanie i oddanie zgodnie z projektami budowlano - wykonawczymi przebudowy ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. 9-go Maja oraz odcinki ulic: Bohaterów Warszawy, Zamkowej, Podgórnej, Wyścigowej, 1-go Maja, Szewskiej i Mariackiej - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Jeżeli chodzi o branżę drogową inwestycji to w ramach jej realizacji zostanie przebudowana nawierzchnia ulic, wybudowane trzy fontanny (fontanna posadzkowa i dwie fontanny o nieckach klasycznych) oraz wyodrębnienie powierzchni zieleni, w których zasadzone będą drzewa i krzewy. Zamówienie w zakresie kanalizacji deszczowej obejmuje odwodnienie ulic poprzez wykonanie sieci i przyłączy kanalizacji deszczowej oraz wykonanie układu zasilania fontann wraz z kanałem spustowym i przyłączem wodociągowym. Z kolei zamówienie w zakresie branży elektrycznej obejmuje wykonanie oświetlenia placu, fontann oraz zasilania choinki i oświetlenia ławek.

Warto dodać, że miasto podzieliło inwestycję na dwa etapy. W tym roku przebudowany zostanie Plac Wolności, zaś w przyszłym roku przyległe ulice. Wszystko po to by maksymalnie ograniczyć mieszkańcom uciążliwości związane z "wykopkami" w ścisłym centrum miasta.

Ciekawostką jest fakt, że TEBRA już budowała w Szczecinku. Firma wykonywała dużą 2-letnią inwestycję (w latach 2011-2013) budowy ulic na Sójczym Wzgórzu, na odcinku 2,2 km oraz ponad 15 tys. m2 jezdni i chodników z kostki betonowej. Oprócz tego zainstalowano tam 77 słupów oświetleniowych oraz wykonano kanalizację deszczową. Całość inwestycji zamknęła się kwotą ponad 3,8 mln zł.

Przypomnijmy: Nawierzchnia nowego placu Wolności będzie składała się z kilku rodzajów materiałów, głównie płyt granitowych (m.in. granitu sudeckiego) i bazaltowych oraz artbetonu. Obecną fontannę, zastąpią tzw. fontanny posadzkowe z trzema typami tryskaczy. Tryskająca z nich woda na wys. około 4 m będzie podświetlona kolorowymi lampami RGB. Ważnym elementem placu będzie oświetlenie. Oprócz typowo funkcjonalnych lamp drogowych pojawią się też iluminacje ławek i drzew.

Na placu będzie również dużo zieleni. Zlikwidowany zostanie klomb – kwadrat w sąsiedztwie zejścia z placu na ulicę 1 Maja. Obok będą miejsca parkingowe dla rowerów. Przed wejściem do ratusza w betonowej nawierzchni zostanie wytopiony herb miasta.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Urząd Miasta