Przed nami II Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi

Miasto z Wizją / 27.09.2017 / Komentarze
Memoriał imienia byłego strongmana Rafała Bukowskiego

W najbliższą sobotę, 30 września w hali sportowej przy ul. Wiatracznej odbędą się II Otwarte Mistrzostwa Szczecinka w wyciskaniu klasycznym wielokrotnym kobiet i mężczyzn. Zawody z pewnością będą wyjątkowym widowiskiem dla wszystkich miłośników sportu. Tym bardziej, że pokaz swojej siły i tężyzny fizycznej na ławeczce dadzą również nasze panie.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w kilku kategoriach. Zawody rozpoczną się o godz. 9.00, kiedy to zmierzą się ze sobą kobiety w kategorii Open.  W wyciskaniu sztangi sprawdzą się także panowie w poszczególnych kategoriach wagowych: 67,5 kg, 75 kg, 82,5 kg, 90 kg, 100 kg, 110 kg, 125 kg i +125 kg oraz wiekowych:  open junior do lat 23, senior, weteran, Open mężczyzn. Z kolei w godz. 10-12 odbędzie się konkurencja w podnoszeniu na drążku.

- Startujemy na trzy komendy i każdy zawodnik ma trzy próby. Po zakończeniu wyciskania klasycznego rozpocznie się wyciskanie wielokrotne Open kobiet połowy masy ciała oraz Open mężczyzn masy ciała +/- 2,5 kg – zapowiada organizator imprezy Szymon Podolańczyk. - Obecnie do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 50 zawodników z całej Polski, którzy przyjadą do nas m.in. z Gdańska, Sopotu, Tczewa, Koszalina, Kołobrzegu, Stargardu, Szczecina, Łodzi, Wrocławia, Wałcza, Redy oraz oczywiście ze Szczecinka.

Opłata startowa dla zawodników wynosi odpowiednio:  w wyciskaniu klasycznym oraz w wielokrotnym po 40 zł, natomiast w podciąganiu na drążku - 20 zł (dla publiczności wstęp bezpłatny). Uczestników obejmują także obostrzenia dotyczące stroju oraz stosowanej techniki. Obowiązuje strój sportowy - krótkie obcisłe spodenki i koszulka z krótkim rękawem. Zabrania się także stosowania ściągaczy na łokcie, podbijania sztangi klatką piersiową. Ponadto w trakcie trwania konkurencji pośladki muszą mieć stały kontakt z ławeczką, a stopy z podłożem. Na najlepszych, którzy wykażą się ponadprzeciętną tężyzną i uplasują na podium czekać będą puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zawodów wrócą do domu także z dyplomami.

- Chciałbym podziękować naszym władzom samorządowym oraz wszystkim sponsorom i partnerom za wsparcie imprezy. To dzięki wam możliwa jest organizacja tego turnieju. Początkowo środki zgromadzone za udział w zawodach miały na celu wspomóc chorego na raka mieszkańca Rafała Bukowskiego, byłego strongmana, trenera personalnego i dietetyka. Niestety przegrał on walkę z nowotworem i zmarł 30 sierpnia 2017 r. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane rodzinie Rafała – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: crossfitnorthfulton com