Przez Niezdobną do zamku nad jeziorem

Miasto z Wizją / 23.05.2021 / Komentarze
Siedziba Książąt Pomorskich w latach 30. ubiegłego stulecia

Zamek Książąt Pomorskich od zawsze był reprezentacyjnym miejscem Szczecinka. Rzecz jasna również w latach 20. i 30. dwudziestego stulecia.

Na pocztówce z Neustettin możemy podziwiać mostek nad Niezdobną i parkową alejkę prowadzącą do zamku. Teren wygląda podobnie jak dziś. Oczywiście, mostek już nie ten sam, elewacja zamku również.

W latach 30. XX wieku brzegi Niezdobnej umocnione były drewnianymi palikami. Obecnie nasza rzeka płynie korytem "wyznaczonym" przez betonowe nabrzeże. W parku przy zamku mamy też siłownię i szachownicę. 90 lat temu takich rozrywek mieszkańcy Neustettin nie mieli.

Co ciekawe, na przedwojennym zdjęciu, po lewej stronie mostku, widzimy urządzenie służące do pomiaru stanu wody. Podobne możemy podziwiać również dziś, ale po prawej stronie patrząc w kierunku zamku

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk