Przeżyj przygodę i "Zanocuj w lesie"

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.04.2021 / Komentarze
Ruszył program Lasów Państwowych zachęcający do spędzania czasu na łonie natury

Ta wiadomość z całą pewnością ucieszy wszystkich miłośników spędzania czasu na łonie natury. To także doskonała okazja do tego, żeby powoli móc planować ciepłe wiosenne weekendy. Nadleśnictwo Szczecinek wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1700 hektarów, w których miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Akcja ta przebiega pod hasłem „Zanocuj w lesie”, a swoim obszarem obejmuje fragmenty leśnictw Spore, Jeziory i Cichy Bór. Zanim jednak udamy się na samodzielną wyprawę, powinniśmy zapoznać się z regulaminem programu. Miejsce udostępnione do palenia ogniska znajduje się w okolicy miejscowości Spore nad rzeką Gwdą. Jest to jednocześnie wyznaczone miejsce do biwakowania. Na pozostałym wyznaczonym obszarze dopuszczone jest używanie turystycznych kuchenek gazowych. Przed wyjściem do lasu warto także zapoznać się z mapą okresowego zakazu wstępu.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mobilny Bank Danych o Lasach [link]: z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów  i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych –  mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Zanim wybierzemy się na wyprawę i zdecydujemy na spędzenie nocy w lesie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Te podpowiadają nam leśnicy: Zaplanuj wyprawę - poszukaj tras na GPS, lub na aplikacjach turystycznych, trzymaj się znanych tras, nie eksperymentuj; weź telefon i powerbank; załóż wygodny ubiór, zapakuj preparat na owady; jeśli to możliwe zabierz ze sobą osobę z doświadczeniem; nie pal ognia, zawsze zabieraj swoje śmieci ze sobą.

Jeśli nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu konieczne jest uzyskanie zgody nadleśnictwa. Taką prośbę należy wysłać na adres katarzyna.klimek@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Należy także podać następujące dane: imię i nazwisko zgłaszającego, telefon kontaktowy, mail kontaktowy, liczbę nocy (daty) oraz liczbę osób. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Katarzyna Klimek, katarzyna.klimek@szczecinek.lasy.gov.pl, 660681395 (preferowany kontakt mailowy). /zr/

Wideo: Militaria.pl