Przy bunkrze powstanie skansen militarny!
- Aktualności
Szczecinecki bunkier, mieszczący się przy ul. Kościuszki, za sprawą działań członków Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej, stał się nie lada atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale także dla przyjezdnych gości. Pasjonaci militariów i historii – zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim – niezwykle chętnie odwiedzają Szczecinek, a często głównym celem ich podróży jest właśnie wizyta w B-Werku.
W ostatnim czasie założyciele muzeum wpadli na oryginalny pomysł, aby zaadoptować na skansen militarny pożwirowe wyrobisko położone tuz za bunkrem.
- Dlatego też poprosiliśmy miasto o wydzierżawienie nam tego terenu – powiedział nam w jednej z rozmów Piotr Letki, szef muzeum. - Ten teren leży odłogiem, niemiłosiernie zarasta, dlatego chcemy go przede wszystkim uporządkować, przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne krzaków i samosiejek oraz wywieźć stamtąd śmieci. Tych jest bez liku.
Muzeum przygotowało także szczegółową koncepcję zagospodarowania terenu wokół bunkra, a co za tym idzie, utworzenia w jego sąsiedztwie militarnego skansenu z prawdziwego zdarzenia. Koncepcję tę wykonały studentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Nosi on nazwę: „Zachodniopomorskie fortyfikacje – zagospodarowanie terenu wokół schronu nr 4 w Szczecinku”.
W poniedziałek, 4 kwietnia radni podczas sesji rady Miasta przychylili się do tego pomysłu. Tym samym – w trakcie głosowania – jednogłośnie zadecydowali o wydzierżawieniu wyrobiska przez Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej.
- Na terenie skansenu mają powstać strefy inscenizacji i wystawowa. Planujemy je zlokalizować przed bunkrem. Natomiast za nim, na obecnym pożwirowym wyrobisku, zamierzamy zlokalizować m.in.: „Ogród I wojny światowej”, „Ogród Linii Maginota”, „Ogród propagandy - dźwięków”, "Ogród industrialny", "Ogród II Wojny Światowej", a także tarasy widokowe oraz wiele innych pożytecznych miejsc, gdzie miłośnicy militariów, a przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna w formie żywych lekcji historii, będą mogli podziwiać nie tylko wojenne eksponaty, ale również zapoznać się i zachować w pamięci historię wojen światowych oraz zwiedzić siedzibę naszego muzeum zlokalizowaną w B-Werku – dodał P. Letki
Tekst: Marzena Góra/ Sławomir Włodarczyk
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk
Projekt: Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej