Przy ulicy Polnej powstaną mieszkania wspomagane

Miasto z Wizją / 14.02.2019 / Komentarze
Osoby starsze znajdą tu całodobową opiekę i pomoc w codziennym funkcjonowaniu

Wśród przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka pojawiła się deklaracja chęci stworzenia w Szczecinku mieszkań chronionych i wspomaganych. Miałyby one być dedykowane osobom starszym i samotnym, które właśnie decydując się na zamieszkanie w tego typu lokalach mogłyby liczyć na całodobową opiekę i pomoc w  codziennym funkcjonowaniu. Wszystko wskazuje na to, że burmistrzowi również i tę obietnicę uda się z powodzeniem zrealizować już w niedługim czasie.

- W tej chwili na deskach projektantów znajduje się dokumentacja projektowa wykonana jakiś czas temu przez ZGM, dotycząca budowy nowego budynku mieszkalnego, który ma powstać przy ul. Polnej. W tym projekcie architekci dokonują właśnie stosownych zmian, dzięki którym w budynku będą mogły powstać właśnie mieszkania wspomagane i chronione. Będą się one znajdowały na poziomie parteru – mówi nam burmistrz Daniel Rak. – Mieszkanie wspomagane to mieszkania dedykowane dla osób starszych, gdzie będą one miały zapewnioną 24-godzinną opiekę. Mają to być kawalerski przeznaczone dla jednej osoby, z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym. W budynku będzie znajdowało się także pomieszczenie pełniące rolę świetlicy, gdzie osoby starsze będą mogły wspólnie spędzać czas.

- Na kolejnych trzech kondygnacjach będą usytuowane lokale w formule TBS lub komunalne. W zależności od tego, do jakiego sektora się zwrócimy, to będziemy mogli korzystać z odpowiedniej pomocy finansowej. Jeżeli pójdziemy w mieszkania komunalne, to wówczas po stronie miasta wydatki sięgną 55 proc. kosztów całej inwestycji.  Inna formuła wspomagania, czyli tzw. finansowanie zwrotne zakłada, że miasto poniesie 50 proc. kosztów budowy, a po zrealizowaniu inwestycji, będzie mogło oczekiwać zwrotu ok. 20 proc. poniesionych nakładów. Ta formuła z kolei jest dedykowana dla mieszkań TBS i ona wydaje się być bardziej optymalna dla miasta jeżeli chodzi o stronę finansową.

- We wspomnianym budynku przy ul. Polnej będzie znajdowało się ok. 8 mieszkań  wspomaganych i chronionych oraz ok. 15 mieszkań dedykowanych dla mieszkańców. Do końca lutego ma powstać koncepcja. Mam nadzieję, że ją zatwierdzimy i zaraz po tym zapadną pierwsze decyzje, którą z tych formuł będziemy dalej dopracowywali i z jakiej będziemy korzystali. Mam nadzieję, że co roku w Szczecinku będziemy realizowali obiekt w którejś z tych formuł – dodaje burmistrz.

Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym (14.02) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto:123rf