Przyjaciele Języka Migowego podzielili się opłatkiem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.12.2018 / Komentarze
Było to kolejne spotkanie wigilijne osób niesłyszących

W sobotę, 22 grudnia w Klubie Karolinka na uroczystej, wigilijnej kolacji po raz kolejny spotkały się osoby niesłyszące - mieszkańcy naszego miasta oraz całego powiatu szczecineckiego. Członkowie Fundacji Przyjaciele Języka Migowego zadbali nie tylko o to, aby na świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw, ale także aby panowała przy nim serdeczna i rodzinna atmosfera.

- Była to ostatnia impreza z projektu „Rozmigany Szczecinek 2018” dofinansowanego przez Urząd Miasta w Szczecinku – mówi Ewa Tomczyk, założycielka i prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego. - W kolacji wigilijnej wzięło udział ponad 30 osób niesłyszących oraz zaproszeni goście: ksiądz Dawid Andryszczak oraz Pani Małgorzata Bała. Było to już tradycyjne coroczne spotkanie wigilijne organizowane przez Fundację. Miniony rok dla Fundacji był dość pracowity i obfitujący w wiele wydarzeń. Nie tylko udało się zrealizować projekt „Rozmigany Szczecinek 2018”, w skład, którego weszło wiele ciekawych imprez dla osób niesłyszących takich jak: turniej darta, wyjazd do Karpacza i Pragi, grill oraz warsztaty decoupage.

- W ostatnim czasie Fundacja zrealizowała jeszcze jedno zadanie z otrzymanej dotacji w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych słuchowo. Jest to dotacja ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania publicznego zleconego przez Powiat Szczecinecki pn. Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowanego przez PCPR w Szczecinku na zadanie „Nie słyszę, ale mogę w roku 2018”. 

Jak poinformowała Ewa Tomczyk - W ramach tego zadania odbył się wyjazd osób niesłyszących, do Juchowa na warsztaty pieczenia chleba, wyjście na basen oraz  zabawa andrzejkowa. Tego typu spotkania nie tylko  integrują społeczność osób z uszkodzonym słuchem, ale także pozwalają zapomnieć o niepełnosprawności, z jaką muszą borykać się na co dzień, ponieważ jeżeli osoby niesłyszące są w swoim gronie, ich niepełnosprawność po prostu znika. 

W tym roku Fundacji udało się także zrealizować dwa inne projekty: „Głuchy, ale aktywny” dofinansowane przez Powiat Szczecinecki, w ramach którego odbyły się rozgrywki w paintball oraz „Migiem pod wodę”, w ramach którego odbyło się nurkowanie intro dla niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, dofinansowane ze środków otrzymanych z Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik - Program Marszałkowski.

Podczas wigilijnego spotkania tradycyjnie nie brakowało wielu serdecznych życzeń, symbolicznego przełamania się opłatkiem, a także oczywiście smacznych, bożonarodzeniowych potraw.

Tekst - opracowanie: Marzena Góra
Foto: Fundacji Przyjaciele Języka Migowego