Pyszna podróż do przeszłości i naszej młodości

Miasto z Wizją / 08.12.2019 / Komentarze
Wystawa "Kryzysowa narzeczona" w Muzeum Regionalnym

W czwartkowe (5.12) popołudnie w Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy pn. "Kryzysowa narzeczona". Zapewniamy Państwa - to pyszna podróż do naszej przeszłości i lat młodości.

- Wystawa skupia się na dwóch przełomowych momentach: latach 1945-50, gdy Polska zaczęła podnosić się z wojennych gruzów i przełomu lat 70/80, kiedy „mała stabilizacja” zakończyła się wraz z kryzysem ekonomicznym i stanem wojennym - mówi "Miastu z Wizją" kustosz wystawy Anna Dymna.

- Jak możemy zobaczyć, jednak nawet w najgorszych warunkach mieszkańcy Szczecinka dawali sobie radę z przeszkodami życia codziennego – przerabiali ubrania, przygotowywali posiłki z dostępnych produktów, majsterkowali czy wreszcie na półlegalnie zdobywali dobra z Zachodu.

Jak ujawniła nam pani kustosz, eksponaty, które możemy podziwiać w szczecineckim muzeum pochodzą ze zbiorów muzeów w Szczecinie i w Koszalinie.

- Wiele eksponatów trafiło też do nas z prywatnych kolekcji m.in. mieszkańców Szczecinka. Wiele z nich jest z pieczołowitością przechowywanych w domach jako pamiątki rodzinne. Dzięki temu możemy je podziwiać na naszej wystawie. To dla wielu z nas, szczególnie starszych osób, niesamowita podróż do przeszłości, do lat naszej młodości. Przypomnimy sobie jak bardzo cieszyliśmy się z butelki coca coli czy też zdobycia talonu na Fiata 126p.

Co możemy zobaczyć na wystawie? Stroje dla pań i panów, rzeczy osobiste, kosmetyki, papierosy, telewizory, gramofon z winylowymi płytami, plakaty z okresu festiwalu Solidarności, książki, elementy bielizny osobistej, najprawdziwsze nylony a nawet słynny sznur papieru toaletowego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i odwiedzenia Muzeum Regionalnego. Wystawa będzie eksponowana w Szczecinku do 26 stycznia 2020 roku.