Pytanie ma być sformułowane jasno i zwięźle

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.10.2016 / Komentarze
Radni debatować będą nad zmianami w Statucie Miasta

O tym, że w szczecineckim ratuszu gro urzędników zajmuje się niemal wyłącznie przygotowaniem odpowiedzi na różne pytania zgłaszane przez radnych, głównie opozycji, pisaliśmy wielokrotnie.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas kilkakrotnie podnosił powyższą kwestię w czasie obrad Rady Miasta. Nie krył przy tym irytacji, że taki proceder mocno zakłóca pracę urzędu. Stąd też pomysł, by go ukrócić.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta (poniedziałek 17 października) radni podejmą uchwałę w sprawie zmiany Statutu Miasta Szczecinek. W projekcie uchwały postanowiono m.in., że jeden z rozdziałów statutu zostanie wzbogacony zapisem o brzmieniu: "Radnym na sesjach oraz w okresie między sesjami przysługuje prawo do składania do burmistrza interpelacji i zapytań w sprawach dotyczących działalności miasta, które rozpatrywane są w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, chyba, że dla danego typu informacji przewidziany jest inny tryb".

Rada debatować będzie również czy do Statutu Miasta wprowadzić zapis o brzmieniu: "Interpelacja powinna zawierać w szczególności: krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niego pytania lub postulaty".

W projekcie uchwały znalazł się także zapis o brzmieniu: "Zapytania dotyczą aktualnych problemów miasta, a także uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Zapytania powinny być sformułowane jasno i zwięźle, tak aby odpowiedź na nie mogła ograniczyć się do krótkiej informacji o faktach".

Radni zajmą się również wprowadzeniem do statutu zapisu: "Odpowiedzi na interpelacje lub zapytania radnych złożone w trakcie sesji Rady Miasta udziela się niezwłocznie. Jeśli bezpośrednia odpowiedź nie jest możliwa burmistrz lub osoba przez niego upoważniona udzielą odpowiedzi zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej".

Będzie też o zapytaniach wymagających konieczność przetworzenia danych. Do Statutu Miasta rada ma wprowadzić zapis: "W przypadku złożenia interpelacji lub zapytania dotyczącego informacji wymagającej przetworzenia radny zostanie wezwany do wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego dla uzyskania informacji przetworzonej, w terminie 14 dni. Niewykazanie ww. interesu w powyższym terminie skutkować będzie wydaniem decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej”.

W uzasadnieniu uchwały widnieje informacja, że: "Radny, niezależnie od pełnionej funkcji publicznej, którą sprawuje, pozostaje obywatelem
i jak każdy obywatel ma prawo do formułowania swoich indywidualnych wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej".

Jeżeli rada podejmie uchwałę, ta wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk