Rada Miasta Szczecinka w obronie polskiej samorządności

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.05.2017 / Komentarze
Radni debatować będą nad uchwałą w sprawie poparcia Karty Samorządności

Na najbliższej sesji (poniedziałek 15 maja) Rada Miasta debatować będzie nad Kartą Samorządności, a konkretniej - podejmie decyzję czy poprzeć jej zapisy.

Jeżeli radni będą na "tak" - uchwała Rady Miasta Szczecinka trafi na biurka: Prezydenta RP, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu, prezesa PiS oraz do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

W projekcie uchwały zapisano m.in.:

W marcu 2017 br. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski spotkali się Warszawie podczas ogólnopolskiego Forum Samorządowego, które odbywało się pod hasłem „Twój los w Twoich rękach”.

Tym samym chcieli zamanifestować swoje obawy w związku z nasilającymi się zmianami ustrojowymi, zmierzającymi do recentralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej.

Efektem samorządowego spotkania było m.in. wspólne opracowanie i podpisanie Karty Samorządności, przypominającej o podstawowych zasadach ustroju państwa polskiego i roli samorządów  w budowaniu porządku demokratycznego.

Rada Miasta Szczecinek – szanując dorobek wspólnot samorządowych wypracowany na przestrzeni ostatnich 27 lat – popiera zapisy Karty Samorządności. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Szczecinek. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Niniejsze stanowisko otrzymują:

Pan Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Pani Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów

Pan Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP

Pan Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP

Pan Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Parlamentarzyści Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwości.

Z kolei w uzasadnieniu uchwały proponowanej przez burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa czytamy:

27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego, będący świętem wszystkich samorządowców. Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa, jego odbudowa jest jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce.

Procedowane obecnie zmiany ustaw dotyczących jednostek samorządu terytorialnego, mogą podważyć ustrój państwa.

W związku z powyższym, proponuję, podjęcie stanowiska popierającego Kartę Samorządności, przyjętą 16 marca br. podczas Forum Samorządowego. Karta Samorządności stanowi zbiór wartości, na jakich zbudowany jest samorząd w Polsce.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk