Rada Osiedla w Trzesiece się uzupełni

Miasto z Wizją / 23.08.2016 / Komentarze
Drugie wyborcze podejście. Czy tym razem skuteczne?

W marcu 2015 roku mieszkańcy Szczecinka wybierali Rady Osiedli. Uczynili to "pół na pół" Rady zostały wybrane w 6 szczecineckich osiedlach - na 12. M.in. lokalny parlament powstał w Trzesiece.

W międzyczasie życie sprawiło, że z różnych względów i przyczyn, trzesiecka rada uszczupliła się o kilka osób. Ze składu rady odeszła m.in. Renata Rak, która pod koniec stycznia br. wygrała wybory uzupełniające do Rady Miasta.

- Przyjmując mandat radnej miejskiej muszę zrzec się mandatu radnej osiedlowej - powiedziała nam wówczas R. Rak. - Nie oznacza to jednak, że przestanę się angażować w działalność rady osiedlowej. Wręcz przeciwnie. Tam gdzie tylko będę mogła pomóc, tam ze wszystkich sił będę to czynić.

Reasumując: Rada Osiedla Trzesieka stała się mocno niekompletna.

Stąd też decyzja burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa o przeprowadzeniu wyborów uzupełniających. Rada Miasta podjęła decyzję o wyznaczeniu wyborów w niedzielę 13 marca br. Jednocześnie burmistrz wydał zarządzenie w sprawie zgłaszania kandydatów do komisji wyborczej.

Na tym zapędy mieszkańców Trzesieki się skończyły. Niestety, nie potrafili się zmobilizować i zebrać, co najmniej pięciu kandydatów na tychże członków. Czas upłynął, termin też, burmistrzowi nie pozostało już nic innego tylko odwołać wyznaczone na 13 marca wybory.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Wówczas miasto postanowiło, że kolejne wybory odbędą się jesienią br.

- Zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego, który w tym wypadku znajduje stosowne umocowanie, jeżeli w wyniku wyborów uzupełniających mandat nie zostaje obsadzony, takie wybory powtarza się między 6 a 9 miesiącem, w tym wypadku licząc od dnia 4 lutego. Jeżeli w wyniku ponownych wyborów uzupełniających mandat pozostaje nieobsadzony - zgodnie z przepisami - mandatu nie obsadza się do końca kadencji rady - powiedział nam ówczesny rzecznik prasowy ratusza Tomasz Czuk.

Rada Miasta ponownie zajęła się trzesiecką Radą Osiedla. Na ostatniej sesji 17 sierpnia radni zdecydowali o wyborach uzupełniających w Trzesiece. Mieszkańcy osiedla pójdą do urn wyborczych w niedzielę 30 października br.

Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków Osiedlowej Komisji Wyborczej trwa do piątku 26 sierpnia do godz. 12. Do 30 sierpnia powinna zostać powołana Osiedlowa Komisja Wyborcza. Z kolei do 20 września do godz. 12 będą przyjmowane kandydatury na radnych Rady Osiedla. Mieszkaniec Trzesieki chcący zasiadać w radzie osiedlowej musi zebrać, co najmniej 30 podpisów poparcia pod swoją kandydaturą. Jednocześnie wyrazić zgodę na kandydowanie.

Jak wspomnieliśmy, głosowanie odbędzie się w niedzielę 30 października. Lokal wyborczy będzie czynny w godz. od 8 do 20. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwać będzie komisja wyborcza pracująca w 5 osobowym składzie. Członkowie komisji za całokształt pracy w włożony w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów otrzymają dietę w wys. 135 zł.