Radzą o rewitalizacji jezior
- Aktualności

W czwartek i piątek 22-23 listopada Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior gości uczestników ogólnopolskiej konferencji naukowej "RevitaLife 2017". To jedno z nielicznych tego typu przedsięwzięć w kraju.
Nad Trzesiecko zjechali naukowcy z ośrodków akademickich w Poznaniu, Olsztynie, Gdańsku, Łodzi, Koszalinie i Szczecinie. Na przykładzie naszego miejskiego akwenu radzić będą o przyszłości działań mających na celu ratowanie jezior.
Gości przywitali i konferencję otworzyli gospodarze spotkania - Burmistrz Daniel Rak, Starosta Krzysztof Lis i dyrektor CEEiRJ Radosław Wąs.
D. Rak opowiedział m.in. o działaniach miasta mających na celu rewitalizację jeziora Trzesiecko.
- Jestem przekonany, że Szczecinek jest szczególnie predysponowany do tego, żeby tu właśnie gromadzić naukowców i hydrobiologów z całej Polski i właśnie nad Trzesieckiem rozmawiać o różnych metodach rewitalizacji wód, zarówno płynących jak i stojących.
Burmistrz dodał też, że miasto prowadzi rewitalizację Trzesiecka od kilkunastu lat.
- Łożymy na ten cel spore sumy pieniędzy. Efekty już są, ale na pełne trzeba jeszcze poczekać. Proces rekultywacji akwenu położonego w mieście to złożony proces. Rezultaty przychodzą po latach.
Burmistrz Rak ujawnił również, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w przyszłym roku miasto będzie zarybiać Trzesiecko atrakcyjnymi dla wędkarzy gatunkami ryb (w projekcie budżetu 2019 zapisano na ten cel 80 tys. zł - dop. red.)
Dodajmy, że Trzesiecko jest specyficznym jeziorem, bo śródmiejskim. Jeszcze kilkanaście lat temu akwen był mocno zanieczyszczony, głównie ze względu na bardzo duży dopływ biogenów, zarówno z miasta jak i z Gminy Szczecinek. Dopiero po przejęciu administracyjnym części terytoriów gminy, co spowodowało, że Trzesiecko w całości znalazło się w granicach administracyjnych Szczecinka, miasto zaczęło mieć realny wpływ na sytuację i proces podczyszczania wszystkich wód, które wpływają do jeziora (dopływów naszego jeziora jest ich pięć - dop. red.) - różnego rodzaju kanałów i rowów melioracyjnych.
O tym problemie mówił też w wywiadzie dla "Miasta z Wizją" profesor Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wywiad z poznańskim naukowcem, który wraz prof. Tomaszem Heese z Politechniki Koszalińskiej, jest twórcą programu rewitalizacji jeziora Trzesiecko, opublikujemy w najbliższym czasie w naszym dzienniku internetowym i w miesięczniku "Dzień Dobry Szczecinek".
Pierwszego dnia konferencji referat wygłoszą m.in. prof. Tomasz Heese, prof. Stanisław Podsiadłowski i prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego.
W drugi dzień konferencji jej uczestnicy wysłuchają m.in. referatów dot. wpływu zmian klimatu na rozwój glonów czy metod prowadzenia zabiegów rewitalizacyjnych.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk