Radzili o rewitalizacji jezior

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.10.2017 / Komentarze
Szczecinek gospodarzem konferencji naukowej "RevitaLife 2017"

W czwartek i piątek 26-27 października Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior gości uczestników ogólnopolskiej konferencji naukowej "RevitaLife 2017". To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Nad Trzesiecko zjechali naukowcy z ośrodków akademickich m.in. w Poznaniu, Olsztynie i Koszalinie. Na przykładzie naszego miejskiego akwenu radzić będą o przyszłości działań mających na celu ratowanie jezior.

Gości przywitał i konferencję otworzył gospodarz spotkania burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Opowiedział o Szczecinku i działaniach miasta mających na celu rewitalizację jeziora Trzesiecko. Zaprezentował też pokaz slajdów, na których uwiecznione zostały najważniejsze działania samorządu będące przedmiotem konferencji.

- Od bardzo dawna zabiegałem by taka konferencja odbyła się waśnie w Szczecinku - mówił m.in. burmistrz. - Jestem jednym z pomysłodawców by ten obiekt, w którym się dziś spotykamy był nie tylko Centrum Edukacji Ekologicznej, ale przede wszystkim Ogólnopolskim Centrum Rewitalizacji Jezior. Jesteśmy przekonani, że Szczecinek jest szczególnie predysponowany do tego, żeby tu właśnie gromadzić naukowców i hydrobiologów z całej Polski i właśnie nad Trzesieckiem rozmawiać o różnych metodach rewitalizacji wód, zarówno płynących jak i stojących.

(…) Szczecinek jest szczególnie predysponowany do takiej roli. W granicach administracyjnych miasta mamy trzy jeziora, w tym największe - Trzesiecko o pow. blisko 300 ha. Z czwartym, dużym akwenem graniczymy - mówił burmistrz.

(…) Trzesiecko jest specyficznym jeziorem, bo śródmiejskim. Jeszcze kilkanaście lat temu akwen był mocno zanieczyszczony, głównie ze względu na bardzo duży dopływ biogenów, zarówno z miasta jak i z Gminy Szczecinek. Nie mogliśmy sobie z tym w żaden sposób poradzić. Dopiero po przejęciu administracyjnym części terytoriów gminy, co spowodowało, że Trzesiecko w całości znalazło sie w granicach administracyjnych miasta, zaczęliśmy mieć realny wpływ na sytuację i proces podczyszczania wszystkich wód, które wpływają do jeziora (dopływów naszego jeziora jest ich pięć - dop. red.) - różnego rodzaju kanałów i rowów melioracyjnych.

Burmistrz odniósł się również (o czym mówił m.in. na konferencji w Sejmie) do tego, by to właśnie samorządy były gospodarzami wód leżących na ich terenach.

- To nie jest tylko moje zdanie. Samorządowcy z całej Polski mówią w tej kwestii jednym głosem. Przyczyną tego, że na wodach śródlądowych dzieje się źle są: złe prawo, brak kontroli samorządów, rabunkowa gospodarka rybacka i zanieczyszczenie wód. Dlatego uważam, że trzeba zrobić wszystko by to właśnie samorządy miały władztwo nad swoimi wodami - zakończył burmistrz.

Pierwszego dnia konferencji referat wygłoszą m.in. twórcy programu rewitalizacji Trzesiecka prof. Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej i prof. Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uczestnicy konferencji dowiedzą się także o akcjach zarybieniowych szczecineckich jezior (prowadzi je miasto i Polski Związek Wędkarski). Później wejdą na pokład "Księżnej Jadwigi" i ruszą w rejs po jeziorze Trzesiecko.

W drugi dzień konferencji jej uczestnicy wysłuchają m.in. referatów dot. działań ograniczających dopływ zanieczyszczeń do jezior, toksycznych zakwitów sinic w jeziorach oraz możliwości pozyskania funduszy na rewitalizację wód.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk