Raj dla narciarzy na Górce Rynkowej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.02.2018 / Komentarze
Dwie trasy, dłuższa - 200 metrów, ratrak i wyciąg talerzykowy. Znamy szczegóły inwestycji

Trwają prace projektowe budowy wyciągu narciarskiego na Górce Rynkowej. Koncepcję inwestycji realizuje firma SNOWMAX Technology z Żywca.

Jak powiedział nam wiceburmistrz Daniel Rak, wczoraj (wtorek 20.02) przedstawiciele żywieckiej firmy gościli w Szczecinku, gdzie konsultowali projekt z przedstawicielami ratusza.

- Istotnie, dopinamy już ostatnie szczegóły techniczne przyszłej inwestycji - mówi D. Rak. - W czasie rozmów przedstawiliśmy swoje oczekiwania, ale też konsultowaliśmy warunki techniczne wyciągu. Projektant po raz kolejny był na miejscu inwestycji, na Górce Rynkowej i dziś mamy już praktycznie doprecyzowane wszystkie pomysły na funkcjonowanie w Szczecinku wyciągu narciarskiego.

Jak ujawnił nam D. Rak, na Górce Rynkowej zostanie usytuowany wyciąg talerzykowy oparty na stacji bazowej i dwóch słupach. Cała górka zostanie przeprofilowana. Powstanie też pełna infrastruktura zabezpieczająca funkcjonowanie wyciągu, czyli strefa wjazdowa, pomieszczenia dla obsługi wyciągu, pomieszczenia sanitarne, czy wypożyczalnia sprzętu.

- Najważniejszą sprawą jest kwestia prawidłowego zaśnieżania wyciągu - podkreśla nasz rozmówca. - Myślimy tu przede wszystkim o wodzie, która będzie miała odpowiednią temperaturę. Na górce zostanie usytuowane osiem urządzeń do naśnieżania. I to co najważniejsze dla miłośników szusowania na nartach, powstaną dwie trasy. Dłuższa z nich będzie liczyła około 200 metrów długości. Druga będzie nieco krótsza. Jestem przekonany, że w zupełności zaspokoją potrzeby narciarzy. Na górce będzie pracować ratrak, czyli maszyna, która będzie ubijać śnieg i należycie profilować powierzchnie tras zjazdowych. Teren zostanie oświetlony. Ostateczny projekt wyciągu narciarskiego powinien być gotowy w kwietniu.

Przypomnijmy: Na budowę wyciągu narciarskiego na Górce Rynkowej miasto zapisało w tegorocznym budżecie kwotę 800 tys. zł. Z kolei projekt kosztować będzie blisko 100 tys. zł brutto.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Wizualizacja: Urząd Miasta