Rajd Baja Szczecinek - odwiedziliśmy kierowców w strefie startu

Miasto z Wizją / 22.09.2017 / Komentarze
Ci wspaniali mężczyźni (i nie tylko) w piekielnie mocnych i pięknych pojazdach

Dziś (piątek 22.09) po południu (start honorowy w Parku Miejskim koło muszli koncertowej) rozpocznie się oficjalnie rajd Baja Szczecinek.

Na starcie pojawi się wielu znakomitych kierowców (pań też), nie tyko na samochodach, ale również quadach i motocyklach. Odwiedziliśmy ich w południe w miasteczku rajdu na placu koncertowym przy ul. Kołobrzeskiej.

- Od rana pełną parą działa park serwisowy. Rozpoczęły się też badania techniczne pojazdów. Na wieczór zaplanowaliśmy start honorowy oraz mierzący 4,15 km prolog rajdu - mówi "Miastu z Wizją" Andrzej Jedynak z Biura Prasowego Baja Szczecinek.

Kierowcy będą się ścigać nie tylko po byłym poligonie jednostek garnizonu Szczecinek, ale też po poligonach w Czarnem i Okonku. Pierwszy z poligonowych odcinków liczy 57 km, drugi - 43 km. Na zawodników wszystkich klas czekają w sobotę dwie takie pętle.

Start pierwszego zawodnika do pierwszego odcinka przewidziany jest o godz. 8.20. Razem z prologiem da to ponad 200 km „oesowych”, co oznacza, że punkty zdobyte w Szczecinku pomnożone będą przez dwa. Na każdej z prób czekają też specjalne strefy przygotowane dla kibiców.

Z numerem 101 na trasę wyjedzie duet Miroslav Zapletal - Bartosz Momot. To obrońcy tytułu mistrzowskiego z 2016 roku i aktualni liderzy klasyfikacji. Tuż za nimi ustawiono załogę Marcin Łukaszewski -Magdalena Duhanik.

- Możemy spodziewać się emocjonującej walki, bo Marcin i Magda jeszcze nigdy nie byli tak blisko upragnionego tytułu Mistrzów Polski. A może z tego pojedynku zwycięsko wyjdzie… ktoś inny, np. Dariusz Jedliński lub Krzysztof Antończak? Zaciętej rywalizacji możemy spodziewać się też w grupie aut seryjnych, gdzie czołową dwójkę zawodników, tj. Grzegorza Szwagrzyka i Roberta Kufla dzieli zaledwie kilka punktów - mówi A. Jedynak.

Sporo zgłoszeń napłynęło również do pucharu Polski. Najliczniejszą grupę stanowią ekipy startujące w pucharze Dacii (7 Dusterów z duetem Wicentowicz - Boba na czele). Ciekawostką są załogi zagraniczne: Per Bertelsen (Suzuki Jimny) czy Carsten Danne (Toyota FJ Cruiser). To kierowcy znani w tych stronach, bo już niejednokrotnie ścigali się w Czarnem. Są też oczywiście liderzy pucharu, czyli Łukasz Bzdyl (nr 201) oraz Jacek Soboń (202).

- Na liście zgłoszeń Pucharu Polski w Rajdach Baja znalazło się ponad 20 ekip. Nazwiska takie jak Krzysztof Jarmuż, Piotr Serbista, Arkadiusz Lindner czy Mateusz Budziło są doskonale znane miłośnikom sportu motocyklowego oraz kibicom śledzącym zmagania quadowców - kończy nasz rozmówca.

Baja Szczecinek to 6. eliminacja Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), 6. eliminacja Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST - dla kierowców bez licencji) oraz 6. eliminacja Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB - dla motocyklistów, kierowców quadów i pojazdów UTV). Ostatnia runda wymienionych cykli to Baja Inter Cars (20-22 X w Żaganiu). Baja Szczecinek stanowi też 5. (ostatnią) rundę zmagań Dacia Duster Elf Cup (DDEC).