Raport z wielkiej budowy - cz. 12

• Tv
Miasto z Wizją / 18.10.2017 / Komentarze
Rozbiórka wiaduktu, montaż mostu nad Niezdobną, roboty nad torami i drogami oraz budowa przejścia dla zwierząt

Budowa obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11 nabiera tempa. Wykonawca inwestycji - firma "Eurovia Polska" prowadzi już prace na całym 12-kilometrowym szlaku przyszłego obejścia miasta - od drogi krajowej nr 11 koło byłej strzelnicy garnizonowej aż do Turowa.

Nie ma się zatem co dziwić, że zaawansowanie finansowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rośnie z dnia na dzień. Aktualnie to już ponad 60 mln zł (budowa obwodnicy ma pochłonąć ponad 323 mln zł - dop. red.). Część tych pieniędzy trafia do szczecineckich firm - podwykonawców generalnego wykonawcy budowy obwodnicy konsorcjum firm Eurovia Polska - Warbud.

Budowlańcy uporali się już z burzeniem powojennego bunkra stojącego w sąsiedztwie wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 11. Trwa likwidacja przejścia komunikacyjnego na Bugno. W jego miejsce powstanie wiadukt, pod którym biec będzie dwupasmowa droga ekspresowa i tory kolejowe. Ponad 100-metrowej długości przeprawa ma być gotową późną jesienią 2018 roku.

Mocno zawansowane są też prace nad budową mostu nad Niezdobną - w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego oraz roboty nad wytyczeniem S11 na odcinku od Niezdobnej do ulicy Słupskiej i dalej.

W sąsiedztwie nowego cmentarza ekspresówka "pójdzie" górą. Podobnie jak nad torami kolejowymi na szlaku: Szczecinek - Słupsk i Szczecinek - Chojnice.

Przyczółki pod budowę kolejnego wiaduktu powstają w sąsiedztwie ulicy Leśnej a kilkaset metrów dalej budowane jest przejście dla zwierząt - S11 biec będzie tam górą.

Coraz częściej występują też utrudnienia dla mieszkańców Szceicnka i nie tylko. Droga na Bugno jest zamknięta i trzeba korzystać z objazdu i przejścia przez tory. Wielkimi krokami zbliżają się też utrudnienia w ciągu ul. Słupskiej (DK20). To tam ma powstać węzeł drogowy "Szczecinek Miasto". Czy budowniczowie obwodnicy całkowicie wyłączą "dwudziestkę" z ruchu - okaże się niebawem. Do tego nasila się ruch ciężkich pojazdów ulicami miasta, szczególnie Narutowicza, 1 Maja, Słupską i Kaszubską.

Tekst/foto/video: Sławomir Włodarczyk

Montaż: Marzena Góra