Raport z wielkiej budowy cz. 18

• Tv
Miasto z Wizją / 27.03.2018 / Komentarze
Widać już zarys szczecineckiej "Autostrady Słońca"

Na wschodnich i południowych obrzeżach miasta trwa wielka budowa. Powstaje obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S11. Już widać jej zarys. Szczególnie efektownie wygląda to z lotu ptaka (film w załączeniu artykułu).

Dość sucha wczesnowiosenna aura pozwoliła "uspokoić nastroje" mieszkańców korzystających z odcinków ulic Kaszubskiej i Wodociągowej - od drogi krajowej nr 11 do torowiska. Drogi są obecnie przejezdne nawet dla rowerzystów, mimo, że odbywają po nich regularne kursu kilkunastotonowe ciężarówki IMKOP-u.

Szczególnie intensywne prace ziemne są prowadzone od rzeki Nizicy do byłego wiaduktu drogowego na Bugno koło Powiatowego Urzędu Pracy. Budowlańcy muszą tam wymienić grunt, stąd setki ton piachu nawożonego z miejsc jego składowania. Korzystając z coraz cieplejszej aury robotnicy stawiają też wiadukty i mosty.

Budowa obwodnicy to nie tylko prace przy samej drodze. To również wiele innych robót towarzyszących, choćby wykonywanie przepustów betonowych i rurowych, budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej.

Jeszcze tegorocznej jesieni powinien zostać oddany do użytku nowy wiadukt drogowy łączący ul. Koszalińską z Bugnem. Z kolei cała inwestycja ma zostać zwieńczona do lata 2019 roku. Oznacza to praktycznie wyprowadzenie ruchu kołowego z ul. Pilskiej, Sikorskiego, Słowiańskiej, Słupskiej, Narutowicza i Koszalińskiej, czyli z obecnej obwodnicy Szczecinka.

Wielka budowa to wielkie koszty - łącznie inwestycja kosztować będzie blisko 325 mln zł. Drogowcy przerobili dotąd prawie 70 mln zł. Dobra wiadomość jest taka, że część tych pieniędzy trafia do szczecineckich firm - podwykonawców generalnego wykonawcy budowy obwodnicy - konsorcjum firm Eurovia Polska - Warbud.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała najnowszy film z przelotu nad budową obwodnicy - w lutym. Właśnie z takiego ujęcia możemy zobaczyć ogrom prac budowlanych na całym 12 km odcinku przyszłej szczecineckiej "Autostrady Słońca".

Wideo: SZCZECINEK S11 - Inspekcja Wizyjna  03.2018

Wizualizacja obwodnicy: https://youtu.be/x-_rBg4LOO8