Remonty ulic, dróg i dotacje dla KM i ZGM-TBS

Miasto z Wizją / 10.12.2016 / Komentarze
Oprócz dużych inwestycji będzie też szereg mniejszych

O przyszłorocznym budżecie miasta napisaliśmy już niemal wszystko, albo prawie wszystko. Rok inwestycyjny 2017 w przysłowiowej "pigułce" przedstawiliśmy w artykule:

Dość powiedzieć, że miasto w przyszłym roku będzie budowało za blisko 15 mln zł przy własnym wkładzie - ponad 12 mln zł.

Ale tzw. "duże" inwestycje to nie wszystko. Będą tzw. "mniejsze", które pochłoną też niemałe środki budżetowe.

Np. Komunikacja Miejska w 2017 roku otrzyma z kasy miasta dopłatę w wysokości 2,9 mln zł (rok wcześniej - 2,7 mln zł). Dzięki tej operacji miejski przewoźnik nie zostanie zmuszony do podnoszenia opłat za bilety uprawniające do podróżowania autobusami (bilet normalny - 3 zł, ulgowy - 1,5 zł, dobowy - 5 zł).

Ratusz wyremontuje też chodniki, wykona zjazdy oraz zbuduje zatoki i parkingi - za 310 tys. zł. Takie inwestycje zaplanowano na i przy ul.: Kaszubskiej (jedna strona plus dojazd do Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej), Dworcowej, Wodociągowej (chodnik plus parking) oraz Limanowskiego - II etap.

Z kolei na remonty cząstkowe miejskich ulic "zabukowano" w budżecie 160 tys. zł. Z kolei na remonty dróg gruntowych i żużlowych - 400 tys. zł a na oznakowanie pionowe i poziome plus progi zwalniające – 180 tys. zł.

Będą też prowadzone przeglądy roczne i prace konserwacyjne na szczecineckich mostach - za 10 tys. zł.

Studiując projekt budżetu możemy się dowiedzieć, że na letnie i zimowe utrzymanie ulic miasto wyda w 2017 roku, podobnie jak w tym, 1 mln zł - jako dopłatę dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. "Dorzuci" się też kwotą 20 tys. zł (w 2016 r. - 35 tys. zł) do utrzymania wiat na przystankach komunikacyjnych.

Ratusz wspomoże też spółkę ZGM-TBS kwotą 500 tys. zł (blisko o 25 proc. mniej niż w tym). W ramach tej dopłaty dokonane zostaną remonty dachów i wspólnot mieszkaniowych.

To nie wszystko. Ratusz przeznaczy 215 tys. zł na gospodarkę gruntami i nieruchomościami (nieco mniej niż w tym roku). Na pozostałą działalność "mieszkaniową" - ponad 1 mln zł, w tym 866 tys. zł kosztować będzie utrzymanie lokali socjalnych.

Łącznie na wydatki w dziale "Gospodarka mieszkaniowa" ratusz zaplanował w 2017 roku wyasygnować kwotę 1 796 000 zł.