Rewitalizacja dworca, budowa dróg i Słoneczne Tarasy

Miasto z Wizją / 24.11.2022 / Komentarze
W 2023 roku oprócz większych inwestycji będą też "drobne", ale bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Szczecinka

W przyszłym roku miasto realizować będzie szereg inwestycji. Na różnego rodzaju zadania, m.in. zakup taboru autobusowego ratusz zaplanował wydać - zgodnie z projektem budżetu - ponad 37 mln, łącznie ze środkami pochodzącymi z dofinansowań zewnętrznych). To plan, który w ciągu roku może ulec zmianie.

Spora część inwestycji, m.in. budowa i remonty ulic, jak np. remonty ulic Koszalińskiej i Rybackiej, to inwestycje tzw. przechodzące, realizowane już w tym roku. Ich finał zaplanowano w roku 2023.

W przyszłym roku kupimy 5 autobusów elektrycznych wraz z mobilnymi stacjami ładowania. O tym zamierzeniu pisaliśmy, m.in. w artykule:

Plan wydatków na to zamierzenie to 13,5 mln zł.

Przebudowa i rozbudowa dróg (realizacja 2022-2023) pochłonie blisko 14 mln zł. Będą również inne "uliczne" inwestycje, np. przebudowa ul. Rybackiej - 1,76 mln zł, dokończenie budowy ul. Letniskowej - 60 tys. zł), przebudowa ul. Ordona - ponad 10 tys. zł czy też budowa przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania ulic: Piłsudskiego, Klasztornej i Szczecińskiej - 418 tys. zł oraz zakup wiat przystankowych - 30 tys. zł.

Ponad 16,5 mln zł ma nas kosztować rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego (finał robót planowany jest na 2024 rok).

W 2023 roku planowana jest również modernizacja dachu ratusza - 400 tys. zł, zakup autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych - około 400 tys. zł czy też budowa półpodziemnych gniazd na odpady komunalne - 412 tys. zł.

W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta znajdziemy też wiele innych zadań inwestycyjnych, np.: modernizacja energetyczna budynków jednorodzinnych - 2.25 mln zł, likwidacja tzw. "niskiej emisji" poprzez wymianę starych kotłów, pieców i urządzeń grzewczych - 450 tys. zł, wymiana opraw sodowych na LED - 200 tys. zł, zagospodarowanie Placu Sowińskiego przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego - 600 tys. zł, budowa pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko, tzw. "Słoneczne Tarasy" - 170 tys. zł, przebudowa i rozbudowa lokalu użytkowego z przeznaczeniem na ogrzewalnię przy ul. Wodociągowej - 600 tys. zł czy też przebudowa boisk sportowych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 7 - 1,75 mln zł.

W przyszłym roku będą też realizowane inwestycje w ramach Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Więcej na ten temat w artykule:

Na koniec pragniemy zaznaczyć, że opisaliśmy tylko część, tych ważniejszych, zadań inwestycyjnych. W projekcie przyszłorocznego budżetu znajdziemy również wiele innych (planowanych), drobniejszych zamierzeń inwestycyjnych. Opisywać je będziemy w kolejnych artykułach dotyczących zamierzeń budżetowych 2023.