RIO przypomina. Zmiany w dotowaniu szkół do uwzględnienia przez rady gmin

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.10.2015 / Komentarze
Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie przypomina o zmianach dotyczących dotacji szkół i przedszkoli publicznych oraz niepublicznych, które powinny być uwzględnione w uchwałach rady gminy lub rady powiatu.

Niepubliczne przedszkole może otrzymywać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia. Pomoc finansowa jest równa wydatkom bieżącym przewidzianym w przedszkolach prowadzonych przez gminę, pomniejszona o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.

Aby otrzymywać dotacje przedszkole musi spełniać warunki zawarte w ustawie o systemie oświaty. Przepisy wskazują m.in. na to, że czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez radę gminy dla przedszkoli prowadzonych przez gminę. Niepubliczne przedszkole nie może pobierać opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższe niż opłaty ustalone przez radę gminy.

Musi prowadzić dokumentację przebiegu nauczania, wychowania i opieki ustaloną dla przedszkoli publicznych oraz zapewnić uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W przypadku ucznia niepełnosprawnego dotacja przyznawana jest w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jst.

W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez jst, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkoli publicznych, pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.

Natomiast inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego mogą otrzymywać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia w wysokości równej 50 proc. wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy. Starający się o dotacje powinien m.in. pobierać opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższe niż opłaty ustalone przez radę gminy.

Dotacja jest udzielana pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole lub niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego poda organowi udzielającemu dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Przyznana pomoc finansowa może być przeznaczona na pokrycie wydatków poniesionych na cele działalności przedszkola czy innej formy wychowania przedszkolnego oraz na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych( np.: książki i inne zbiory biblioteczne, środki dydaktyczne, sprzęt sportowy i rekreacyjny czy meble).

Szczegółowe informacje dotowania przedszkoli i szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż gminy oraz w zakresie dotowania przedszkoli i szkół niepublicznych w załączniku.

Przytoczone zmiany w ustawie o systemie oświaty wprowadzono:

1) ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 827), które weszły w życie od 1 września 2015 r.

2) ustawą z dnia 12 lutego 2015 r o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 357), które weszły w życie z dniem 31 marca 2015 r.

inf. Serwis Samorządowy PAP

(PA)