Rodzice przedszkolaków odetchną z ulgą

Miasto z Wizją / 09.08.2017 / Komentarze
W szczecineckich przedszkolach powstanie ok. 85 dodatkowych miejsc dla maluchów. To rozładuje tłok w placówkach

W szczecineckich przedszkolach, podobnie jak w tego typu placówkach w całym kraju, od kilku lat panuje tłok. Sytuację tę w minionym roku dodatkowo skomplikowało wejście w życie ustawy znoszącej obowiązek szkolny sześciolatków. Co za tym idzie, w przedszkolach zapanował prawdziwy ścisk. Rodzice sześciolatków, korzystając z takiej możliwości, w zdecydowanej większości zdecydowali o tym, że ich pociechy – zamiast iść do szkoły – pozostaną kolejny rok w przedszkolach. Tym samym zwyczajnie zabrakło miejsca dla 3-latków.

W efekcie w minionym roku w Szczecinku brakowało miejsc dla 112 maluchów. Dzięki staraniom władz miasta oraz zaangażowaniu placówek przedszkolnych, problem udało się częściowo rozwiązać, wygospodarowując 59 dodatkowych miejsc w przedszkolach. Wszystko wskazuje, że podobny scenariusz w tym roku się nie powtórzy, a rodzice nie będą musieli martwić się o zajęcia przedszkolne swoich pociech. Na najbliższej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni zajmą się kwestią dodatkowych miejsc w szczecineckich przedszkolach.

- Powstanie ok. 85 takich dodatkowych miejsc. Stąd też pomysł zwołania sesji nadzwyczajnej, żebyśmy mogli jak najszybciej ogłosić konkurs i aby przedszkola, które chcą uruchomić nowe miejsca, "załapały" się na dotacje od 1 września – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – W budżecie mamy zabezpieczone pieniądze na dodatkowe miejsca dla dzieci w przedszkolach. I mogę powiedzieć, że chyba po raz pierwszy w historii będziemy mieli właściwie w stu procentach zapewnione miejsca dla wszystkich chętnych.

- Nowe miejsca powstaną w dwóch przedszkolach. Jednym z nich jest przedszkole „Miś”, które będzie prowadzone na zlecenie Kronospanu. Firma jakiś czas temu ogłosiła konkurs, który wygrało właśnie przedszkole „Miś”. Przy nim obecnie budowany jest kolejny budynek, za który płaci Kronospan. Dlatego można powiedzieć, że jest to przedszkole Kronospanu, ale będzie prowadzone przez „Misia”.

Kolejną szczecinecką placówką, w której powstaną dodatkowe miejsca dla maluchów, jest przedszkole „U cioci Gosi”. Dzięki temu wszyscy rodzice, którzy będą chcieli posłać swoje dzieci do przedszkoli, będą mieli zapewnione miejsca dla swoich pociech.

Tekst: Marzena Góra
Foto: freeimages.com