Rodzina 500+ i zmiany w statucie MOPS

• Tv
Miasto z Wizją / 14.03.2016 / Komentarze
Nadzwyczajne obrady Rady Miasta

Dziś (poniedziałek 14.03) na nadzwyczajnej sesji zebrała się Rada Miasta Szczecinka. W porządku obrad zapisano 4 punkty wraz z otwarciem i zamknięciem sesji. Na sali obrad zasiadło 17 radnych.

W czasie obrad radni podjęli dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła wyznaczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Z kolei druga - zmiany uchwały w sprawie Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W uzasadnieniu pierwszej z uchwał zapisano m.in.: "Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nałożyła na miasto obowiązek przyznawania i wypłacania świadczenia wychowawczego. Burmistrz proponuje, aby w/w czynności wykonywał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Z kolei w uzasadnieniu drugiej z uchwał podniesiono, że: w związku z wyznaczeniem MOPS do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego dodano do wyliczenia ustaw realizowanych w ośrodku ustawę z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmieniono również akt prawny w zakresie dożywiania, ponieważ przywołana dotychczas w pkt. 9 ustawa utraciła moc. Aktualnie obowiązuje wieloletni program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020. Jednocześnie zaktualizowano pozostałe akty prawne w obrębie tego ustępu.

W zadaniach własnych gminy o charakterze obowiązkowym realizowanych przez MOPS rozszerzono zadanie w pkt. 14 o „sprawienie pochówku dzieci martwo urodzonych”, którego realizacja rozpoczęła się w 2015 r.. Dodano też zadanie pn. „opracowanie i realizacja projektów socjalnych” wynikające ze zmiany ustawy o pomocy społecznej, a także zadanie pn.: „przyznawanie i wypłacanie świadczenia wychowawczego”.

Bezpośrednio po zakończeniu obrad Rady Miasta dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Niewczas zaprosiła przedstawicieli lokalnych mediów na konferencję prasową prezentującą organizację świadczeń wychowawczych "Rodzina 500 +" w Szczecinku.
Program konferencji zawierał m.in.: informacje o miejscu i sposobie składania wniosków, punktach informacyjnych, procedurze ubiegania się o świadczenie oraz obsłudze klientów MOPS w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br.

Zdjęcia: Paweł Adamowski