Rozmawiali o fotowoltaice

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.11.2016 / Komentarze
Na zamku odbyła się kilkugodzinna konferencja poświęcona odnawialnym źródłom energii

We wtorkowy (8.11) poranek w Centrum Konferencyjnym Zamek rozpoczęła się kilkugodzinna konferencja poświęcona zagadnieniu „Fotowoltaika w firmie i samorządzie – proces inwestycyjny krok po kroku”. Jej gospodarzem było m.in. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które z uwagi na zastosowanie na swoim terenie panelów fotowoltaicznych, już może pochwalić się doświadczeniem w tym temacie. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Roman Wójcik, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, wiceburmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy, a także przedstawiciele miejskich i regionalnych spółek, które niewykluczone, że w najbliższym czasie również pokuszą się o zastosowanie tego typu proekologicznych rozwiązań i zdecydują się na pozyskiwanie choć części energii ze źródeł odnawialnych.

- Od lat kibicuję odnawialnym źródłom energii i przyglądam się temu, co się dzieje. Ten dzisiejszy temat jest niezwykle ważny i jest tematem przyszłościowym. Cały świat, cała Europa patrzy na odnawialne źródła energii. Niestety u nas idzie to jak po grudzie – otworzył wtorkową konferencje burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Wszyscy czekaliśmy na rozwiązania, które umożliwią posadowienie fotowoltaiki przy każdym domu, że będzie to opłacalne. Przez lata ten temat dzielono i właściwie góra urodziła mysz. Potem przyszli następni, którzy ten temat dobili i jesteśmy dziś w takim miejscu, w jakim jesteśmy. Coś, co logika mówi, że się musi zdarzyć, to z całą pewnością się zdarzy. To jest tylko kwestia czasu. Myślę, że doczekamy się za kilka lat rozwiązań, które spowodują, że energia odnawialna będzie energią, w którą każdy będzie chciał inwestować. Stawianie na węgiel nie ma sensu – jest patrzeniem pod nogi, a my powinniśmy patrzeć przed siebie.

-My od tego nie uciekniemy, dlatego im wcześniej będziemy posiadali odpowiednią wiedzę odnośnie prawidłowego procesu inwestycyjnego, tym dla nas lepiej, ponieważ będziemy mogli się lepiej przygotować do tego, co jest nieuchronne. Spółki należące do miasta inwestuję w fotowoltaikę. Nie są to takie farmy fotowoltaiczne, jakie planowaliśmy. Naszym największym zamierzeniem inwestycyjnym, do którego się przygotowujemy, jest wykonanie dużej farmy 1 MW, która miałaby zasilać naszą flotę autobusów elektrycznych, którą mam nadzieję na początku przyszłego roku kupimy.

W trakcie konferencji głos zabrał prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jacek Chrzanowski, który przybliżył słuchaczom szereg informacji dotyczących m.in. programów ochrony środowiska i sposobów ich finansowania. Swoimi doświadczeniami z zakresu fotowoltaiki podzielił się także Radosław Lebiecki, główny energetyk PWiK, przeprowadzając uczestników przez historie tego typu inwestycji w naszych „wodociągach”. Spotkanie to było także doskonałą okazją do zagłębienia się w tematy związane z finansowaniem i możliwościami zastosowań, jakie niesie ze sobą fotowoltaika, a także omówiono najczęściej popełniane błędy przy tego typu inwestycjach oraz wymagania, jakie inwestorzy powinni stawiać wykonawcom.

Tekst, foto: Marzena Góra