"Rozmigany Szczecinek" spotkał się na paintballu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.08.2017 / Komentarze
Osoby niesłyszące kolejny raz udowodniły, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą

Osoby niesłyszące z terenu naszego powiatu kolejny raz udowodniły, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizowaniu swoich pasji i zdobywaniu nowych umiejętności. Tym razem w sobotę, 19 sierpnia spotkali się oni w Krągach, gdzie kolejny raz wzięli udział w rozgrywkach paintball’owych i spróbowali swoich sił w trafianiu do uciekającego „celu”. Spotkanie zostało zorganizowane przez działającą od trzech lat na terenie Szczecinka Fundację „Przyjaciele Języka Migowego”.

- Przez kilka godzin podopieczni Fundacji mieli okazję stoczyć kilka zaciętych bitew. Po zaciętych walkach odbyło się spotkanie przy grillu i ognisku, przy smakowitym poczęstunku. Następnie uczestnicy rozgrywek wzięli udział w zlocie militarnym w Bornem Sulinowie - mówi Ewa Tomczyk, założycielka i prezes fundacji. - Osoby niesłyszące nie tylko mogły  spotkać się w swoim gronie, aktywnie spędzić wolną sobotę, ale i po raz kolejny przekonać się, że brak słuchu nie jest przeszkodą w cieszeniu się życiem, a wyostrzony wzrok, który mają z racji swojej niepełnosprawności, może być ogromną zaletą.

- Tego typu spotkania nie tylko integrują lokalną społeczność osób z uszkodzonym słuchem, ale także pozwalają zapomnieć o niepełnosprawności, z jaką muszą borykać się na co dzień, ponieważ jeżeli osoby niesłyszące są w swoim gronie, ich niepełnosprawność po prostu znika.

Dodajmy, że było to kolejne spotkanie zorganizowane w ramach tegorocznego projektu „Rozmigany Szczecinek”, który dofinansowywany jest ze środków Urzędu Miasta. Jak przyznaje Ewa Tomczyk, projekt ten pozwolił także na zakup wyposażenia do klubu, w którym dwa razy w tygodniu spotykają się osoby niesłyszące. W ramach projektu odbywały się  także spotkania przy grillu oraz wycieczki do Malborka oraz do Gdańska. W najbliższym czasie osoby niesłyszące spotkają się także na zawodach w darta, a w grudniu – tradycyjnie na wspólnej wigilii.

- W ostatnim czasie Fundacja pozyskała  kolejną dotację w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych słuchowo. Jest to dotacja ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania publicznego zleconego przez Powiat Szczecinecki pn. Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadanie "Nie słyszę, ale mogę...".  W ramach tego zadania odbędzie się wyjazd osób niesłyszących do Lipowego Dworu, do Juchowa na warsztaty pieczenia chleba, wyjście na basen i do kina oraz zabawa andrzejkowa.

- W ostatnich latach lokalna społeczność osób niesłyszących coraz bardziej czuje się  zintegrowana  i odczuwa pozytywne zmiany, bezpośrednio jej dotyczące. Gdyby ktoś z mieszkańców chciał podzielić się z nami wiedzą na temat możliwości spędzania czasu wolnego przez podopiecznych Fundacji, widział jakąś możliwość współpracy lub zechciał wspomóc nasze działania w jakiejkolwiek formie, prosimy o kontakt na nasz adres mailowy: fundacjapjm@wp.pl – dodaje Ewa Tomczyk.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Ewa Tomczyk