"Rozmigany Szczecinek" spotkał się na paintballu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.06.2018 / Komentarze
Wybrali się także na przejażdżkę pojazdem militarnym

16 czerwca w Bornem Sulinowie odbyły się po raz kolejny rozgrywki paintball-owe dla osób niesłyszących z terenu Szczecinka zorganizowane przez Fundację „Przyjaciele Języka Migowego”, która działa na terenie Szczecinka od pięciu lat. Przez kilka godzin podopieczni Fundacji mieli okazję stoczyć kilka zaciętych bitew. Podczas spotkania uczestnicy wzięli też udział w przejażdżce pojazdem militarnym oraz strzelaniu do celu z broni długiej i krótkiej. Po zaciętych walkach odbyło się ognisko. Sobotnie spotkanie zakończyło się powrotem do Szczecinka busem w późnych godzinach wieczornych. Osoby niesłyszące nie tylko mogły spotkać się w swoim gronie, aktywnie spędzić wolną sobotę, ale i po raz kolejny przekonać się, że brak słuchu nie jest przeszkodą w cieszeniu się życiem, a wyostrzony wzrok, który mają z racji swojej niepełnosprawności, może być ogromną zaletą. Tego typu spotkania nie tylko integrują lokalną społeczność osób z uszkodzonym słuchem, ale także pozwalają zapomnieć o niepełnosprawności z jaką muszą borykać się na co dzień, ponieważ jeżeli osoby niesłyszące są w swoim gronie ich niepełnosprawność po prostu znika. Powyższe  spotkanie odbyło się w ramach projektu „Głuchy, ale aktywny” dofinansowanego przez Powiat Szczecinecki.

Fundacja realizuje również projekt  „Rozmigany Szczecinek 2018” dofinansowany przez Urząd Miasta w Szczecinku. Pozwolił on na zakup wyposażenia do klubu, w którym dwa razy w tygodniu spotykają się osoby niesłyszące. W czerwcu odbył się spływ kajakowy rzeką Czernicą, a przed nami trzydniowa wycieczka Karpacz – Praga i zawody w darta. W ramach powyższego projektu odbędzie się też spotkanie grillowe na Mysiej Wyspie i podsumowująca projekt wigilia w grudniu.
Zarządowi Fundacji udało się również zdobyć dofinansowanie w ramach programu Społecznik na projekt „Migiem pod wodę”. Projekt ten obejmuje zorganizowanie dla niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego  nurkowania intro w jeziorze Ińsko oraz imprezę grilową.

W ostatnim czasie Fundacja pozyskała  kolejną dotację w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych słuchowo. Jest to dotacja ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania publicznego zleconego przez Powiat Szczecinecki pn. Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowanego przez PCPR w Szczecinku na zadanie "Nie słyszę, ale mogę w roku 2018.".  W ramach tego zadania odbędzie się wyjazd osób niesłyszących, do Juchowa na warsztaty pieczenia chleba, wyjście na basen i zabawa andrzejkowa. W ostatnich latach lokalna społeczność osób niesłyszących coraz bardziej czuje się  zintegrowana  i odczuwa pozytywne zmiany, bezpośrednio jej  dotyczące. Gdyby ktoś z Państwa chciał podzielić się z nami wiedzą na temat możliwości spędzania czasu wolnego przez podopiecznych Fundacji, widział jakąś możliwość współpracy lub zechciał wspomóc nasze działania w jakiejkolwiek formie, prosimy o kontakt na nasz adres mailowy: fundacjapjm@wp.pl.

Tekst, zdjęcia: Ewa Tomczyk, prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego