Rusza przetarg na budowę obserwatorium
- Tv
- Aktualności
O tym, że miasto zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej na obserwatorium astronomiczne i planetarium, pisaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Teraz przedsięwzięcie to nabiera coraz realniejszych kształtów. Właśnie ruszają procedury przetargowe, po których zakończeniu przyszły wykonawca będzie mógł już przystąpić do prac budowlanych. Jednocześnie miasto stara się o dofinansowanie całej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
W minionym tygodniu burmistrz Szczecinka spotkał się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród poruszanych tematów pojawił się również ten dotyczący budowy obserwatorium astronomicznego, które powstanie w dawnej wieży ciśnień.
- Rozmawialiśmy m.in. na temat konkursów, które będą ogłoszone albo są ogłaszane i starałem się dowiedzieć tego, jakie będą reguły oceniania, jak powinniśmy się do tego przygotować, jakie będą regulaminy – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Głównie interesowało mnie już rozpoczęty konkurs na rewitalizację zabytków. Chodzi m.in. o wieżę ciśnień. Wieżę trochę „ułomną”, bo pozbawioną zwieńczenia czyli całego zbiornika, który musieliśmy zdjąć, ponieważ był cały skorodowany. Powstał projekt przebudowy wieży na obserwatorium astronomiczne, przy którym bezpośrednio znajdowałoby się planetarium.
- Bardzo miło jest mi poinformować, że właśnie dziś (8 sierpnia – dop. red.) ogłosiliśmy przetarg na budowę tego obserwatorium. Inwestycja planowo powinna się zakończyć najpóźniej w październiku przyszłego roku, ponieważ takie właśnie są wymogi Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego staramy się o dofinansowanie. I na ten temat właśnie rozmawialiśmy z marszałkiem - dodaje nasz rozmówca.
Przypomnijmy. Przebudowa zabytku ma zostać podzielona na dwie części. Pierwsza obejmie prace budowlane, m.in. windę, schody i dobudowę elementów zewnętrznych, czyli planetarium. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu. W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.
Tekst i foto: Marzena Góra
Video: Urząd Miasta Szczecinka