Ruszyła budowa stadionu lekkoatletycznego
- Aktualności
Na dobre rozpoczęły się prace związane z budową nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego przy Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Świątkach. Obiekt ten powstaje w miejscu dzisiejszego szkolnego boiska. Jednak nim wykonawca wejdzie na teren budowy, konieczne było jego przygotowanie pod przyszłą inwestycję. Tym samym zlecona została wycinka ponad 300 drzew kolidujących z planami posadowienia stadionu wraz z przyległymi do niego budynkami. Teraz dalsze prace prowadził będzie już wykonawca, który lada dzień pojawi się na terenie przy ZS nr 6.
Chętne na wybudowanie obiektu były dwie warszawskie firmy specjalizujące się w budowie obiektów sportowych. Po zweryfikowaniu obu ofert wybrano firmę Tamex Sp. z o.o., która wyceniła swoje prace na kwotę 9 mln 865 tys. 101 zł i 92 gr.
- Proces inwestycyjny został przewidziany na lata 2016 – 2017. Z kolei samo finansowanie zadania przewidziane zostało na lata 2016, 2017 i 2018, aby z trzech budżetów powiatu szczecineckiego współfinansować to zadanie. Mamy również środki finansowe z Ministerstwa Sportu. Podpisana umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 3 mln zł – powiedział nam w jednej z rozmów starosta Krzysztof Lis.
Wraz z początkiem kwietnia na placu budowy pojawi się wykonawca. Pierwszy etap prac obejmie rozbiórkę obiektów kolidujących z projektem m.in. znajdującego się przy ul. Staszica boiska, wiaty, kamiennych murków i budynku gospodarczego. Później przyjdzie czas na kilkunastomiesięczne prace związane z budową nowych obiektów oraz przede wszystkim zadbaniem o płytę stadionu.
Przypomnijmy. W skład obiektu sportowego wejdzie m.in. 8-torowa bieżnia prosta do biegu na 100 m i 110 m przez płotki, 6-torowa bieżnia okólna o długości 400 m, rów z wodą do biegu z przeszkodami oraz teren rozgrzewkowy. Znajdą się tu również po dwie skocznie do skoku w dal i wzwyż, a także 2 skocznie do skoku o tyczce. Projekt przewiduje też rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, rzutnię do rzutu oszczepem i dwie rzutnie do pchnięcia kulą.
Trzeba przyznać, że stadion będzie „zajmował” sporo miejsca. Płyta główna o powierzchni ok. 7700 m2, z wytyczonym boiskiem do gry w piłkę, pokryta zostanie nawierzchnią z trawy hybrydowej naturalnej, wzmocnionej trawą syntetyczną. Z kolei sportowym wyczynom będziemy mogli się przyglądać z trybun mogących pomieścić jednorazowo 600 widzów. Całość oświetlą ledowe lampy o mocy 26W. Na „wyposażeniu” obiektu będzie także nagłośnienie, monitoring i instalacja alarmowa.
Zadaniem wykonawcy będzie również budowa zaplecza stadionu w postaci budynku, gdzie zlokalizowane zostaną m.in. szatnie, łazienki, pokoje dla trenerów i sędziów praz pomieszczenie opieki medycznej. Znajdzie się tu również miejsce dla pomieszczeń VIP-owskich, magazynów na sprzęt, a także pomieszczenia dostosowane do fizykoterapii, odnowy biologicznej i odpoczynku.
Jednak na pierwsze rozgrywki sportowe na nowym obiekcie będziemy musieli jeszcze poczekać. Zakończenie budowy stadionu planowane jest w listopadzie 2017 roku.
Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Sławomir Włodarczyk