Ruszyły badania nad średniowiecznymi siedzibami rycerskimi

Miasto z Wizją / 12.10.2020 / Komentarze
Pracownicy Muzeum Regionalnego rozpoczęli realizację kolejnego ciekawego projektu

Jak już informowaliśmy pracownicy naszego Muzeum Regionalnego rozpoczęli realizację kolejnego ciekawego projektu, którego celem jest odkrywanie i przybliżanie mieszkańcom historii Szczecinka – zarówno tej nie tak dawnej, jak i tej bardzo odległej. Tym razem postanowili oni bliżej przyjrzeć się średniowiecznym siedzibom rycerskim znajdującym się na terenie ziemi szczecineckiej.

- Zakończyliśmy pierwszy etap prac badawczych nad średniowiecznymi zamkami w obecnych granicach powiatu szczecineckiego – mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. - Dzięki prowadzonym od kilku lat wnikliwym studiom archeologa Andrzeja Kuczkowskiego udało się stwierdzić, iż na Pomorzu Środkowym znajdowało się niegdyś ponad…200 zamków - a nie nieco ponad 30 jak sądzono jeszcze jakiś czas temu - z których ponad 30 położonych jest w obrębie naszego powiatu.

- Lokalizacja poszczególnych obiektów ustalana jest na podstawie źródeł pisanych, archiwalnych wzmianek, dawnych map, a także dzięki nowym technologiom, między innymi zdjęciom satelitarnym. Z wytypowanych siedzib obronnych w ciągu tego tygodnia pojawiliśmy się na sześciu. Już wkrótce będziemy prezentować wyniki uzyskane na poszczególnych z nich.

Przypomnijmy, że pracownicy muzeum wytypowali osiemnaście ich zdaniem najciekawszych tego typu obiektów. Teraz będą one poddane dokładniejszym badaniom. Projekt realizowany jest przez Muzeum Regionalne w Szczecinku, Andrzeja Kuczkowskiego, Fundację „Relicta” z Poznania oraz pasjonatów historii z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku