Ruszyły "Gąsienice i Podkowy" 2017

Miasto z Wizją / 17.08.2017 / Komentarze
"Leśne miasteczko" wojskiem stanęło, czyli powrót do militarnej przeszłości

Dziś (czwartek 17 sierpnia) po południu w Bornem Sulinowie odbyło się uroczyste otwarcie XIV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych. Impreza pod hasłem „Gąsienice i Podkowy” potrwa do niedzieli 20 sierpnia.

Przebywając na terenie miasteczka zlotowego spotkaliśmy żołnierzy niemal wszystkich armii świata. Zarówno tych współczesnych jak i z przeszłości. Przyjechali do Bornego z niemal wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy.

Jak powiedzieli nam organizatorzy spodziewają się około 5 tys. uczestników, gości przynajmniej kilka razy tyle.

- To nasz sposób na spędzenie części wakacji, nie nad morzem, ale właśnie w Bornem Sulinowie, na poradzieckim poligonie. Pobyt tu to rzecz niezwykła, bezcenna. Spotykamy przyjaciół, wspólnie się bawimy i odpoczywamy. A na koniec zawsze mówimy sobie - do zobaczenia za rok - mówi "Miastu z Wizją" sympatyczna członkini grupy rekonstruujące pododdział Wojska Polskiego z okresu PRL.

Na Zlocie nie mogło zabraknąć szczecineckich akcentów. Swoją ekspozycję wystawową ma Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Na stoisku można spotkać reklamy zachęcające do udziału w festiwalu Materiafest. Mocno eksponowany jest również zespół Behemoth. Na zlocie prezentuje się też modelarnia SAPiK-u.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również współczesnych żołnierzy - Kompani Honorowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, która brała udział w otwarciu dzisiejszej imprezy.

Zdaniem miłośników militariów, Borne to miejsce wprost wymarzone na organizację takiej imprezy. Setki hektarów poligonowych bezdroży, strzelnice artyleryjskie i czołgowe, pasy taktyczne i tory przeszkód - to pozostałości po dwóch armiach - niemieckiej i radzieckiej, które stacjonowały tu przez kilkadziesiąt lat.

Udział w tegorocznej imprezie biorą najznakomitsi kolekcjonerzy militariów z kraju i wielu państw europejskich. Jak przed laty, na ulice Bornego Sulinowa wyjechały czołgi, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice, transportery opancerzone i różnego rodzaju pojazdy służące do transportu żołnierzy.

W kolejnych dniach zlotu odbędą się m.in. pokazy ataku husarii, sprzętu inżynieryjno - saperskiego, sprawności grup rekonstrukcyjnych i kawalerzystów. Będą też występy zespołów rockowych i grup artystycznych, parada pojazdów wojskowych wokół Bornego i jeziora Pile.

Niestety, w tym roku zlotowicze nie przyjadą do Szczecinka i nie staną gościną na Pikniku Militarnym przed ratuszem. Ze względu na przebudowę naszego reprezentacyjnego placu, piknik będzie miał miejsce w Czaplinku.

Reasumując: Jak zapewniają organizatorzy, atrakcji będzie moc. To dobra dla nas wiadomość, bo zloty militarne w Bornem Sulinowie cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród mieszkańców Szczecinka.

Rozkład jazdy militarnej imprezy tu: