Ruszyły "Gąsienice i Podkowy" 2019

Miasto z Wizją / 16.08.2019 / Komentarze
Wojsko opanowało Borne Sulinowo, czyli powrót do militarnej przeszłości "leśnego miasteczka"

Dziś (czwartek 15.08) w Święto Wojska Polskiego, w Bornem Sulinowie odbyło się uroczyste otwarcie XVI Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych. Impreza pod hasłem „Gąsienice i Podkowy” potrwa do niedzieli 18 sierpnia.

Przebywając na terenie miasteczka zlotowego spotkaliśmy żołnierzy niemal wszystkich armii świata. Zarówno tych współczesnych jak i z przeszłości. Przyjechali do Bornego z niemal wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy.

Jak powiedzieli nam organizatorzy spodziewają się około 5 tys. uczestników, gości przynajmniej kilka razy tyle (dziś na godz. 16 uczestników było ponad 2,5 tys. Dysponowali oni blisko 400 jednostkami sprzętu militarnego).

Na Zlocie tradycyjnie nie mogło zabraknąć szczecineckich akcentów. Swoją ekspozycję wystawową (pracownia modelarska) ma Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Oczywiście nie zabrakło też dzisiejszych jubilatów - żołnierzy Kompani Honorowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, która brała udział w otwarciu dzisiejszej imprezy.

Zdaniem miłośników militariów, Borne to miejsce wprost wymarzone na organizację takiej imprezy. Setki hektarów poligonowych bezdroży, strzelnice artyleryjskie i czołgowe, pasy taktyczne i tory przeszkód - to pozostałości po dwóch armiach - niemieckiej i radzieckiej, które stacjonowały tu przez kilkadziesiąt lat.

Udział w tegorocznej imprezie biorą najznakomitsi kolekcjonerzy militariów z kraju i wielu państw europejskich. Jak przed laty na ulice Bornego Sulinowa wyjechały czołgi, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice, transportery opancerzone i różnego rodzaju pojazdy służące do transportu żołnierzy.

Reasumując: Atrakcji jest moc. To dobra dla nas wiadomość, bo zloty militarne w Bornem Sulinowie cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród mieszkańców Szczecinka.

Program XVI Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i podkowy” Borne Sulinowo

15 sierpnia – czwartek

21.00 – zespół SZULERZY

23.00 – zespół VOLODJA GRUPA

01.00 - dyskoteka

16 sierpnia – piątek

11.00 – jazda sprzętu po „Tankodromie”

12.00 - przejazd wydzielonej grupy pojazdów militarnych do Czarnego, złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojennym i Jenieckim,

- piknik militarny w centrum miasta

14.00 – pokazy średniowiecznych wojów

15.00 - 19.00 – pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego z komentarzem

17.00 – "Husaria – część I"

21.00 – zespół CENTRALA 57

22.30 – gwiazda wieczoru zespół DŻEM

00.30 – zespół NADMIAR

17 sierpnia – sobota

10.00 – parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile:

Borne Sulinowo ul. Orła Białego, al. Niepodległości, Krągi, Śmiadowo Kolonia, Dąbrowica, Silnowo Dolne, Piława, Łubowo, Borne Sulinowo ul. Orła Białego, ul. Towarowa ZLOTOWISKO.

15.00 - 17.00 - pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego na „Tankodromie” z komentarzem

16.00 – 17.00 – "Husaria – II część"

18.00 – 18.30 – rekonstrukcja dynamiczna bitwy w Karbali

18.30– 20.00 UROCZYSTE PODSUMOWANIE ZLOTU

21.00– gwiazda wieczoru KOBRANOCKA

23.00– zespół 4 SZMERY

00.30 – 3.00 – dyskoteka

18 sierpnia – niedziela

9.00 do 15.00 – popisy jazdy pojazdów militarnych na „Tankodromie”

12.00 – zakończenie zlotu

Pozostałe atrakcje:

Jarmark militarny, wystawy sprzętu, grup rekonstrukcyjnych, pokazy, gastronomia.