Rząd zamierza odebrać szpitale samorządom

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.01.2021 / Komentarze
PiS szykuje rewolucję systemu zdrowotnego

Już nie tylko powiaty i województwa są na celowniku partii rządzącej (plan powrotu do 49 województw - likwidacja powiatów i urzędów marszałkowskich, a co za tym idzie, przejęcie funduszy unijnych z rąk samorządów - jest całkiem realny). Teraz coraz głośniej jest o przejęciu szpitali. O sprawie poinformował dziennik "Gazeta Prawna". Pisaliśmy o tym w połowie września 2020 roku. Teraz sprawa wraca.   

W artykule możemy przeczytać, że szpitale powiatowe mówią „nie” propozycji centralizacji, którą składa PiS. Rządowy pomysł upaństwowienia placówek medycznych wywołuje kontrowersje, zanim został doprecyzowany.

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, o tym, że PiS rozważa ujednolicenie struktury właścicielskiej szpitali. Chodzi o przeniesienie pod kuratelę wojewodów 250 placówek zarządzanych przez powiaty (w tym także Szpitala w Szczecinku) i kilkudziesięciu będących w rękach marszałków.

"To nie czas na wielką rewolucję w służbie zdrowia. Bo planowane zmiany właścicielskie to będzie rewolucja, a nie ewolucja" - uważa prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski. Jak pisze dziennik, jego zdaniem nie sprzyja temu również obecna sytuacja epidemiczna i spodziewana druga fala COVID-19. Jak przekonuje, regionalizacja jest lepsza od centralizacji. "Dlatego będziemy przeciwko zmianom, które są powrotem do przeszłości. Tak już było i się nie sprawdziło" - podkreśla. Do tej pory wiele samorządów zainwestowało ogromne pieniądze w modernizację placówek.

Jak pisze "DGP", politycy PiS, którzy pracują nad nową koncepcją, przekonują, że zmiana ma poprawić sytuację zdrowotną.

Według "DGP", największa wątpliwość dotyczy kwestii długów. Zdaniem jednego z rozmówców dziennika trudno sobie wyobrazić przejęcie szpitali bez nich.

O sprawie poinformował również (dziś - niedziela, 10 stycznia) portal TVN24 w artykule: "Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom - komuna już była"

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/centralizacja-szpitali-samorzad...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk