Samorządy "wydłużone" o pół roku
- Aktualności
Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku, a tym samym o przesunięciu wyborów samorządowych.
- Im zależy tylko i wyłącznie na przesunięciu wyborów, by je skroić pod siebie, by nie iść z bagażem porażki do wyborów parlamentarnych - komentował jeszcze przed głosowaniem Miłosz Motyka, rzecznik PSL.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się jedna osoba. Pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PiS odbyło się w środę. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - o co wnioskowali politycy PO, PSL i Lewicy. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odbyło się drugie czytanie projektu. W czwartek odbyło się głosowanie.
Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Kalendarz wyborczy
Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.).
Więcej:
https://tvn24.pl/polska/wybory-samorzadowe-kiedy-sie-odbeda-sejm-przeglo...
Foto: Sławomir Włodarczyk