"Samson i Dalila" na ekranie kina Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 15.10.2018 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 20 października szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera "Samson i Dalila" Camille Saint-Saënsa.

Ta biblijna opowieść o hebrajskim siłaczu Samsonie i filistyńskiej uwodzicielce Dalili inspirowała wielu twórców. Dzieło Camille’a Saint-Saënsa jest jej najbardziej znaną muzyczną interpretacją, a jednocześnie jedyną operą kompozytora, która regularnie pojawia się na scenach świata. Dalila, przedstawicielka pokonanego przez Hebrajczyków plemienia, kusząc Samsona swoim pięknem i miłością, najpierw wydobywa od niego tajemnicę jego nadprzyrodzonej siły ukrytej w długich włosach, a potem pozbawia go jej przez ich obcięcie. Romantyzm muzyki Saint-Saënsa łączy się z wczesnym impresjonizmem dzięki nowatorskiej instrumentacji dzieła. W głównych bohaterów opery wcieli się para artystów znana widzom transmisji m.in. brawurowej „Carmen” z 2010 roku – Elīna Garanča i Roberto Alagna.

dyrygent: Sir Mark Elder
reżyseria: Darko Tresnjak
scenografia: Alexander Dodge
kostiumy: Linda J. Cho
światło: Donald Holder
w rolach głównych: Roberto Alagna jako Samson, Elīna Garanča jako Dalila, Laurent Naouri jako Arcykapłan, Elchin Azizov jako Abimélech, Dmitry Belosselskiy jako Stary Żyd
Początek spektaklu o godz. 18.55. Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

The Metropolitan Opera: Live in HD - repertuar sezonu 2018-19
Transmisje LIVE w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Przedstawienia z polskimi napisami

27 października: Giacomo Puccini „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”

W rolach głównych: Eva-Maria Westbroek jako Minnie, Jonas Kaufmann jako Dick Johnson (Ramerrez), Carlo Bosi jako Nick, Željko Lučić jako Jack Rance, Michael Todd Simpson jako Sonora, Matthew Rose jako Ashby, Oren Gradus jako Jake Wallas.

10 listopada: Nico Muhly„Marnie”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Marnie, Janis Kelly jako Pani Rutland, Denyce Graves jako Matka Marnie, Iestyn Davies jako Terry Rutland, Christopher Maltman jako Mark Rutland.

15 grudnia: Giuseppe Verdi „La traviata”

W rolach głównych: Diana Damrau jako Violetta Valéry, Juan Diego Flórez jako Alfredo Germont, Quinn Kelseyjako Giorgio Germont.

12 stycznia: Francesco Cilèa „Adriana Lecouvreur”

W rolach głównych: Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur, Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon, Piotr Beczała jako Maurizio, Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil, Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet, Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon.

2 lutego: Georges Bizet„Carmen”

W rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo.

2 marca: Gaetano Donizetti „Córka pułku”

W rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice.

30 marca: Richard Wagner „Walkiria”

W rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding.

11 maja: Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Metropolitan Opera