Sanepid zajrzy, co mamy w koszyku

Miasto z Wizją / 24.08.2016 / Komentarze
Odwiedzając placówkę upewnimy się, czy wszystkie zebrane przez nas grzyby są jadalne

Sezon grzybowy w okolicznych lasach rozpoczął się na dobre. Świadczą o tym z pewnością pełne kosze miłośników grzybobrania, którzy w ostatnim czasie wybrali się na łono natury w poszukiwaniu tego aromatycznego przysmaku. Jednak nie każdy, kto postanawia wyruszyć na „łowy” i przeszukiwanie leśnego runa, może pochwalić się znakomitą znajomością wszystkich okazów, a brązowe, smakowicie wyglądające kapelusze czasami mogą okazać się nie tym, czym wydają się być na początku.

Wśród zarówno amatorów, jak i wytrawnych zbieraczy grzybów panuje pogląd, że należy sięgać tylko po te okazy, które znamy i co do których mamy pewność, że ich skosztowanie nie zasieje spustoszenia w naszych organizmach. Jednak nie zawsze to się sprawdza. Bo co zrobić, kiedy pewności nie mamy, a wyjątkowo atrakcyjnie prezentujący się grzyb aż się prosi, aby trafić do naszego koszyka? W takich przypadkach z pomocą przychodzi Sanepid.

Każdego roku w okresie grzybobrania każdy z mieszkańców może odwiedzić szczecinecką Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną mieszczącą się przy ul. Ordona 22 i zasięgnąć porady fachowca. Każdy grzybiarz, który pojawi się tu ze swoimi zbiorami, może liczyć na pomoc w sprawdzeniu, czy aby na pewno wszystko, co trafiło do naszego koszyka, nadaje się do spożycia.

Taka poradę można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania placówki – od godz. 8 do godz. 15.00. Tu na wszystkich grzybiarzy czeka grzyboznawca Wiesław Kulik. Wszelkie tego typu porady udzielane są bezpłatnie. Dodajmy, że w tym roku w naszym rejonie nie odnotowano przypadków zatrucia grzybami. Miejmy nadzieję, ze w najbliższych miesiącach statystyki te pozostaną niezmienione.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk