Ściany galerii ozdobiły prace holenderskich artystów

Miasto z Wizją / 02.06.2019 / Komentarze
Na zamku swoje dzieła zaprezentowali twórcy z zaprzyjaźnionego miasta Bergen op Zoom

W sobotni (1.06) wieczór odwiedzając Galerię Sztuki Zamek mieliśmy wyjątkową okazje po raz pierwszy zobaczyć prace holenderskich artystów pochodzących z zaprzyjaźnionego ze Szczecinkiem miasta partnerskiego Bergen op Zoom. Ściany galerii ozdobiły prace sześciu artystów. Dwóch z nich - Sjoerd van den Boom oraz Peter Franssen – osobiście pojawili się na wernisażu. Oprócz nich swoje dzieła zaprezentowali nam także Annemarieke van Peppen, Joop Mijsbergen, Jan Wassendrop i Aagje Pel.

- Prace, które możemy dziś tu zobaczyć, podzielone są na tematy. Pierwszym tematem jest człowiek, drugim – krajobraz, a trzecim pejzaż ludzkiej duszy – powiedziała kustosz galerii Jolanta Korsak-Kopterska. - Autorzy dzisiejszej wystawy realizują się i tworzą w różnych technikach. Dziś możemy zobaczyć m.in. grafikę, grafikę warsztatową i tę bardzo klasyczną, obrazy olejne, akwarele, fotografię i formy półprzestrzenne. Można powiedzieć, że to są takie małe instalacje.

Była to wystawa jednodniowa, co oznacza, że tylko tego wieczoru mogliśmy oglądać w naszym mieście prace Holendrów. Wernisaż odbył się pod patronatem burmistrza miasta Daniela Raka, który również pełnił honory gospodarza i dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

- Cieszę się, że po raz pierwszy w Szczecinku możemy gościć państwa na Zamku Książąt Pomorskich, w naszej szczecineckiej galerii. To pierwsza taka wstawa artystów z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Bergen op Zoom. To także kolejny przykład na to, że nasze miasta mają jeszcze dużo przed sobą do zrobienia i mogą czerpać od siebie nawzajem – powiedział burmistrz Daniel Rak. - Możemy wymieniać się nie tylko doświadczeniami, ale także poszerzać wiedzę na temat kultury, chociażby dzieląc się swoimi refleksjami i pasjami.

Burmistrz wręczył także artystom pamiątkowe albumy poświęcone Szczecinkowi. Po przemowach przyszedł czas na zwiedzanie wystawy. Nie zabrakło także okazji do porozmawiania z obecnymi na wernisażu autorami, którzy – pomimo bariery językowej – z pomocą tłumacza chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i wrażeniami z wizyty w naszym mieście.

Tekst, foto: Marzena Góra