Senatorowie spotkali się z mieszkankami Szczecinka

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.06.2023 / Komentarze
Gabriela Morawska-Stanecka: Polskie kobiety idą do szpitala po to by uzyskać tam pomoc a nie śmierć

Dziś (środa, 14 czerwca z roboczą wizytą w Szczecinku przebywali senatorowie RP Gabriela Morawska-Stanecka i Stanisław Gawłowski. Wicemarszałek Senatu (Lewica) i senator Ziemi Koszalińskiej (PO) spotkali się z paniami - członkiniami stowarzyszeń: "Amazonki" oraz "Mamy To".

Później przyszedł czas na spotkanie - w towarzystwie burmistrza Daniela Raka - z przedstawicielami szczecineckich mediów. Dziennikarze mogli się dowiedzieć wszystkiego o tematyce dzisiejszego spotkania z mieszkankami Szczecinka.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka mówiła m.in. o ostatnim tragicznym zdarzeniu - śmierci młodej kobiety, której w szpitalu w Nowym Targu odmówiono aborcji zmarłego wcześniej płodu.

(W ciągu ostatnich sześciu lat w szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu nie przeprowadzono ani jednej aborcji - wynika z danych, które "Gazeta Wyborcza" otrzymała od małopolskiego NFZ. To tam zmarła ciężarna Dorota. Dyrektor placówki przekonuje, że ani jego przynależność do partii Zbigniewa Ziobry, ani patron szpitala nie miały związku ze śmiercią 33-latki - dop. red.)

- Spotkałam się z kobietami, mieszkankami tego ładnego miasta - mówiła m.in. Pani senator. - To urzekające miasto, jestem tutaj pierwszy raz. Rozmawiałam z młodymi mamami ze Stowarzyszenia "Mamy To". Rozmawialiśmy m.in. o problemach służby zdrowia, o tym, że szpitale są niedoinwestowane, mamy za mało lekarzy, itp. Dokładnie to samo mówią kobiety w innych miastach.

(…) Mówiąc o kobietach w ciąży nie sposób nie wspomnieć o kobietach, które umierają w polskich szpitalach. Mówię tu m.in. o młodej kobiecie z Nowego Targu, która w tamtejszym szpitalu nie otrzymała należnej pomocy, będąc w ciąży. Płód obumarł, lekarze nie dokonali aborcji na czas, pacjentka zmarła. To nie pierwsze takie zdarzenie w Polsce. Polskie kobiety idą do szpitala po to by uzyskać tam pomoc a nie śmierć.

Pani senator wspomniała też o szokującym zachowaniu się części polskich parlamentarzystów, szczególnie posłanek PiS i Konfederacji.

- Pani poseł Katarzyna Kotula poprosiła o uczczenie minutą ciszy pamięć zmarłej kobiety - mówiła G. Morawska-Stanecka.

- Posłowie partii rządzącej i Konfederacji po prostu nie wstali.

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk

Foto w tekście: Mateusz Ludewicz

Wideo: Gryf.tv

Gabriela Morawska-Stanecka

okręg wyborczy nr 75, Katowice

Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej

Senator X kadencji.

Wicemarszałek Senatu X kadencji - wybrana 12 listopada 2019 r. na 1. posiedzeniu Senatu

Urodziła się 17 marca 1968 r. w Szczyrku.

W 1991 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z tytułem magistra prawa. W 1993 r. ukończyła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, zdając z wynikiem bardzo dobrym egzamin sędziowski. W tym samym roku zdała z wynikiem bardzo dobrym egzamin radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, uzyskując uprawnienia radcy prawnego.

Ukończyła również studia podyplomowe latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim (2008) i studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2017).

Od 1993 r. pracowała w charakterze radcy prawnego jako wspólnik spółki cywilnej, w latach 1998-2007 wykonywała zawód notariusza, a następnie adwokata. W latach 2009-2018 była partnerem w Kancelarii Adwokatów w Katowicach, a od 2017 r. do 31 października 2019 r.  prowadziła również  Kancelarię Prawa Medycznego w Katowicach.

Jest członkinią Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Pełnomocniczką Kongresu w Katowicach. Prowadzi szeroką działalność społeczną oraz edukacyjną, związaną z kwestiami równościowymi, prawami kobiet, ochroną przed dyskryminacją.

W Senacie X kadencji jest:
- członkini Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji,
- członkini Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej
- członkini Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu
- wiceprzewodnicząca Nadzwyczajnej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych

- Ambasadorka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w  Women Political Leaders
- Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej

Działalność pozarządowa:
Członkini Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Pełnomocniczka Kongresu w Katowicach
Członkini Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji