Skałki wspinaczkowe, tor pumptrack i miejsce dla miłośników parkour

Miasto z Wizją / 13.08.2020 / Komentarze
To nowe inicjatywy w ramach Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok

W sąsiedztwie szczecineckiej skateplazy, nieopodal strefy aktywnego wypoczynku, trwa właśnie budowa boiska do koszykówki ulicznej. Inwestycja ta jest realizowana w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Właśnie ten projekt, zgłoszony przez grupę dobrerzeczy był jednym z tych, które zyskały najwięcej głosów mieszkańców naszego miasta, którzy tym samym wskazali, że chcieliby, aby przestrzeń ta wciąż się rozwijała i służyła młodym ludziom do rozwijania ich pasji.

Teraz miejsce to ma szansę wzbogacić się o nowe obiekty, na których pasjonaci aktywności fizycznej będą mogli wspólnie spędzać czas i oddawać się swoim zainteresowaniom. Za kilak tygodni rozpocznie się kolejne głosowanie w ramach szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego. Wiadomo już, że wśród projektów, które przeszły pozytywnie weryfikację merytoryczną, znalazły się trzy inicjatywy, które mają służyć mieszkańcom właśnie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dwa z nim mają być usytuowane na wspomnianym terenie w sąsiedztwie skateplazy.

- Mamy taki zamysł, żeby ten teren, który jest dosyć duży, przeznaczyć dla młodych ludzi, którzy będą mieli tu swoje miejsce spotkań i przestrzeń do realizacji swoich pasji. Ma być on taką enklawą dla młodzieży – mówi "Miastu z Wizią" Lidia Pieńkos z dobrerzeczy. -  W związku z tym, że dość mocno zadebiutowaliśmy w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego i zyskaliśmy poparcie mieszkańców do rozbudowy tego terenu, to stwierdziliśmy, że nasza młodzież jest już na tyle zintegrowana i już na tyle jesteśmy rozpoznawalną marką jako dobrerzeczy, że w tym roku postanowiliśmy złożyć kolejne trzy projekty do Budżetu Obywatelskiego, które dalej mają rozwijać właśnie tą strefę młodzieżową.

- Chcielibyśmy, aby ten teren w pobliżu skateplazy został rozbudowany o kolejny obiekt, jakim jest parkour park. Jest to takie miejsce do ćwiczeń, biegania i wolnego pokonywania przeszkód miejskich, ale przeniesione w bezpieczne miejsce i skumulowane w przestrzeni zamkniętej. Polega to na tym, że przy wysiłku fizycznym pokonuje się różne przeszkody z wykorzystaniem swojego sprytu i umiejętności. Jest to wpływające bardzo pozytywnie na ogólny rozwój. Myślę, że ten pomysł trafi do naszych szczecineckich miłośników różnych sportów, którzy na pewno też się w tym odnajdą i będą mogli korzystać z fajnego terenu do rozwoju swoich pasji.

- Kolejną naszą inicjatywą jest stworzenie tu strefy z torem pumptrack. To z kolei ukłon w stronę młodzieży, która regularnie korzysta z hulajnóg, rowerów, deskorolek i rolek. Pumptrack jest to taki zamknięty asfaltowy tor z różnymi nierównościami, po którym użytkownicy przemieszczają się z wykorzystaniem balansu swojego ciała. Nie używa się pedałów, ale porusza się po tym torze tylko na zasadzie rozpędu i wypracowanej techniki. Taki obiekt daje bardzo fajne możliwości, dlatego również chcielibyśmy umieścić go w tej strefie w sąsiedztwie skateplazy i na terenie przeznaczonym dla młodzieży.

- Trzeci projekt złożony przez nas w ramach Budżetu Obywatelskiego na kolejny rok jest już związany z dosyć niszową pasją, jaką jest buldering. Jest to taka ścianka wewnętrzna ścianka wspinaczkowa i ma być ona usytuowana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Projekt, który nas zainspirował, wygląda niesamowicie i naprawdę bardzo fajnie może wpisać się w przestrzeń miejską i parkową. Nawet jeżeli ktoś nigdy nie doświadczał wspinaczki i nigdy nie chodził po skałkach, to i tak myślę, że będzie mógł podziwiać ten obiekt za jego same walory estetyczne. Taka ścianka nie wymaga asekuracji.  Jest też ona taką przestrzenią otwartą z zabezpieczonym podłożem, aby chronić jej użytkowników w razie jakiegoś upadku. Jest ona przeznaczona dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie, ale chciałyby doświadczyć wspinaczki i zobaczyć, jak to jest na takich sztucznych skałkach, A z drugiej strony taka wspinaczka niesamowicie rozwija koordynacje i mięśnie, więc będzie też bardzo fajnym miejscem do treningu dla osób, które lubią wysiłek na siłowni czy kalistenikę – dodaje Lidia Pieńkos.

Pełną listę projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok poznamy najpóźniej do 1 września. Później mieszkańcy będą mieli trzy tygodnie na oddanie swoich głosów i zdecydowanie, które z nich doczekają się realizacji. Głosowanie rozpocznie się 7 września i potrwa do 2 września. Pełna lista projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację, dostępna będzie na stronie www. szczecinek.budzet-obywatelski.org. Tu też będziemy mogli oddać swoje głosy na te inicjatywy, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk