Skateplaza droższa, ale jej budowa zostanie dokończona

• Tv
Miasto z Wizją / 12.04.2018 / Komentarze
Burmistrz: Mnóstwo młodych ludzi czeka na Skateplazę. Jazda po tym torze to dla nich wielka przyjemność. Obiecaliśmy im taki park i go zrobimy

Kilka tygodni temu w artykule: "Park Skateplaza coraz bliżej…"

pisaliśmy, że Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił postępowanie przetargowe na budowę II i III etapu miejsca, w którym młodzi mieszkańcy Szczecinka mogą poszaleć na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach BMX, czyli Parku Skateplaza w sąsiedztwie Strefy Rodzinnego Wypoczynku przy ul. Kopernika.

Skateplazę chce nam rozbudować firma, która była wykonawcą budowy jej pierwszego etapu. Problem w tym, że oferta jest wyższa od kosztów, które miasto zamierza wydać na inwestycję, czyli blisko 600 tys. zł (prace budowlane, bez oświetlenia).

Co dalej? Czy młodzi mieszkańcy Szczecinka będą się mogli w tym roku cieszyć z pełnego toru do ekstremalnej jazdy na deskorolkach i BMX-ach? O to zapytaliśmy burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa.

- Początkowo zamierzaliśmy etapować inwestycję na 3 lata, do roku 2019. Otrzymaliśmy też informację, że dostaniemy wsparcie finansowe z ministerstwa sportu. Potem tam coś się stało, nawet nie chcę tego komentować, resort sportu się rozmyślił i nie przyznał nam pieniędzy - ujawnia burmistrz.

- Jaszcze raz policzyliśmy i doszliśmy do wniosku, że inwestycję wykonamy własnymi środkami. Podjęliśmy też decyzję o zakończeniu całości zadania inwestycyjnego jeszcze w tym roku oraz zabezpieczyliśmy w budżecie stosowaną kwotę na ten cel.

- Przy otwarciu ofert okazało się, co niestety jest ostatnio regułą, że tych środków mamy za mało. Ofertę na budowę II i III etapu Skateplazy złożyła ta sama firma, która budowała pierwszy etap "młodzieżowej" inwestycji. Jest ona droższa o około 60 tys. zł. Mimo to my ten przetarg rozstrzygniemy i wykonamy inwestycję. Mamy bowiem pewne oszczędności na inwestycji przebudowy ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Wł. Bartoszewskiego. Oczywiście, finalną decyzję będzie musiała podjąć Rada Miasta - kontynuuje burmistrz.

- Mnóstwo młodych ludzi czeka na Park Skateplaza. Jazda po tym torze to dla nich wielka przyjemność. Dlatego skoro im obiecaliśmy Sakteplazę, to ją zrobimy.

Warto przy tym zaznaczyć, że to kolejna inwestycja realizowana w ramach, tzw. Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem na wniosek i przy szerokich konsultacjach młodych mieszkańców grodu nad Trzesieckiem. Dotychczas w Polsce powstało zaledwie kilka tego typu miejsc.

Finalnie szczecinecki tor do ekstremalnej jazdy m.in. na deskorolkach i BMX będzie miał wymiary 20x42 metry i pow. 840 m2, w tym płyta betonowa, tzw. posadzka o pow. 576 m2. Łącznie obiekt, na który z stęsknieniem czekają nie tylko młodzi mieszkańcy Szczecinka, będzie kosztował miasto ponad 800 tys. zł. Roboty powinny ruszyć w maju i zostać sfinalizowane wczesna jesienią br.

Całość obiektu zostanie oświetlona i odwodniona. W jego pobliżu staną też elementy małej architektury, m.in. stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci.

Tylko w ostatnich czterech latach miasto zbudowało wiele urządzeń do ćwiczeń fizycznych dla młodych i starszych mieszkańców Szczecinka. Powstał też to treningowy do Runmaggedonu (koło siedziby OSIR) czy oświetlone boiska sportowe z prawdziwego zdarzenia - na os. Zachód i Wodociągowa. W tym roku ruszy przebudowa boiska przy ul. Połczyńskiej.

Projekty: OSiR Szczecinek

Video: Video: High Point - SKATE PLAZA Hunter Micallef