Śledczy pomogą ofiarom przestępstw
- Aktualności
Mieszkańcy Szczecinka, którzy są ofiarami przestępstw lub z różnych powodów czują się pokrzywdzeni, będą mogli pójść do sądu i prokuratury i tam zasięgnąć porady. Śledczy obiecują, że nikt nie zostanie pozostawiony sam ze swoimi problemami. Akcja pod nazwą „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” potrwa do piątku 24 lutego.
W akcję włączyli się też szczecineccy policjanci, który w siedzibie Komendy Powiatowej Policji przy ul. Polnej pełnić będą dyżury w godz. od 7 do 15.
Jak poinformowało ministerstwo sprawiedliwości, w organizację „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, oprócz resortu sprawiedliwości i prokuratury krajowej aktywnie włączyli się też: asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. W związku z tym dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polegać będzie na tym, że informacji udzielać będą nie tylko prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, funkcjonariusze policji, kuratorzy sądowi i komornicy, ale także psycholodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
Informacje o dyżurach pełnionych przez prokuratorów udzielających porad prawnych zostaną zamieszczone w formie komunikatów na tablicach informacyjnych i stronach internetowych prokuratur regionalnych i okręgowych.
Tekst: Sławomir Włodarczyk