Słoneczny pomost zbuduje szczecinecka firma
- Aktualności
Do niedawna to było jedno z bardziej zaniedbanych części brzegów jeziora Trzesiecko, na domiar złego w jego reprezentacyjnym punkcie. Mowa o terenie po byłej przystani żeglarskiej Ligi Obrony Kraju wybudowanej przed laty na przedłużeniu ul. Parkowej.
Kilkanaście lat temu rozebrano hangar, w wodzie pozostały resztki pomostu. Teren przejął prywatny inwestor, który planował tam wybudowanie smażalni ryb (na wodzie). Z planów nic nie wyszło i betonowy slip z sypiącymi się resztkami pomostów straszył mieszkańców Szczecinka przez kilka ładnych lat. Na szczęście pod koniec ubiegłego roku bałagan posprzątano. Prace prowadzili płetwonurkowie "Mureny".
W tym miejscu dobra wiadomość - ten widok jeziora Trzesiecko w reprezentacyjnej części Parku Miejskiego odejdzie niebawem w zapomnienie. W 2023 roku ratusz zaplanował, że wybuduje tam słoneczny pomost w kształcie platformy widokowej. Staną na nim krzesełka, stoliki i leżaki. Wszystko po to, by mieszkańcy Szczecinka mogli sobie odpocząć w czasie spacerów po nadjeziornej promenadzie.
W ogłoszonym w kwietniu przetargu do ratusza wpłynęły oferty. Komisja przetargowa zdecydował powierzyć się zadanie inwestycji szczecineckiej firmie PHU TRAWPOL, która wyceniła swoją usługę na 608 tys. zł. Pomost ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Celem inwestycji jest uatrakcyjnienie ogólnodostępnej przestrzeni publicznej z funkcją rekreacyjną i wypoczynkową na terenie zlokalizowanym przy nabrzeżu jez. Trzesiecko w Szczecinku.
Zaprojektowano pomost o funkcji rekreacyjnej, składający się z dojścia o nachyleniu 4,4% zapewniający dostęp z poziomu chodnika osobom z niepełnosprawnościami, schodów oraz właściwego pomostu spacerowo-widokowego. Obiekt będzie budowlą nawodną, część użytkowa obiektu pozostanie wyniesiona ponad lustro wody.
Wejście na pomost zlokalizowane zostało od strony północnej z istniejących utwardzeń znajdujących się w Parku Miejskim wzdłuż jeziora Trzesiecko. Pomost zaprojektowano w konstrukcji drewnianej i żelbetowej oraz posadowiono na palach stalowych.
Zakres inwestycji obejmuje:
1. rozbiórkę fragmentów istniejącego slipu betonowego,
2. wykonanie fundamentów w postaci pali stalowych,
3. budowę pomostu, w skład którego wchodzą:
- podejście oraz schody,
- pomost rekreacyjny,
4. budowę zewnętrznej instalacji elektroenergetycznej (oświetlenie obiektu, trasa kabla
zasilającego, szafka zasilająca oświetlenie pomostów),
5. montaż obiektów małej architektury,
6. korektę fragmentu nawierzchni utwardzonej przy samym pomoście.
Wymiary zewnętrzne całkowite pomostu wraz z dojściem i schodami: 42,0 x 5,60 m.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto główne: Urząd Miasta
Foto w tekście: Sławomir Włodarczyk