Specjalistyczne poradnie nie zawiesiły pracy
- Aktualności
Od kilku tygodni mieszkańcy naszego miasta i powiatu mają nieco utrudniony dostęp do lekarzy. Część gabinetów została zamknięta na czas kwarantanny. Inne funkcjonują, jednak w ograniczonym trybie, przyjmując głównie pacjentów wymagających pilnej interwencji medycznej. W innych przypadkach konsultacje z lekarzami rodzinnymi oraz wydawanie recept odbywa się zdalnie oraz telefonicznie.
Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy borykający się z przewlekłymi chorobami i wymagający konsultacji ze specjalistami nie mogą liczyć na pomoc. Wręcz przeciwnie. Część działających na terenie Szczecinka poradni specjalistycznych nie pozostawiła pacjentów samych sobie i wciąż zapewnia im możliwość konsultacji oraz - w razie pilnej konieczności – wizyty u specjalisty. Sprawdziliśmy, które poradnie w Szczecinku wciąż działając, zapewniając mieszkańcom dostęp do lekarzy specjalistów.
Poradnie specjalistyczne działające na terenie szczecineckiego szpitala wciąż przyjmują pacjentów. Wciąż możemy wybrać się tu do poradni onkologicznej, ginekologicznej oraz pulmonologicznej. Czynne są także poradnie chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, a także chirurgii urazowo-ortopedycznej. Warto jednak mieć na uwadze, że poradnie te skróciły swój czas pracy, a pacjenci przyjmowani są w nagłych przypadkach.
Również pacjenci korzystający z porad lekarskich w poradniach specjalistycznych w Podimedzie nie muszą mieć powodów do obaw. Tu żadna z poradni nie zawiesiła pracy. - Wszystkie poradnie specjalistyczne działają przyjmując na wizyty pacjentów w pilnych przypadkach – mówi nam dr Paweł Szycko, prezes Podimedu. - Przy czym każdy pacjent jest weryfikowany poprzez zebranie wcześniejszego wywiadu, aby ograniczyć ryzyko, że pojawi się u nas pacjent z infekcją. W pilnych przypadkach wykonujemy również badania USG oraz badania laboratoryjne.
Swojej pracy nie zawiesiło także Centrum Usług Medycznych „Dializa”. Pacjenci mogą liczyć tu na niezbędne porady i konsultacje medyczne. – Obie nasze poradnie działają, zarówno poradnia nefrologiczna, jak i poradnia diabetologiczna – mówi nam dr Krzysztof Wruk, prezes „Dializy”. – Wcześniej przyjęcia pacjentów były ograniczane do pilnych przypadków. Teraz, po zebraniu wywiadu epidemiologicznego, powoli wracamy do wcześniejszego trybu przyjęć.
Cały czas funkcjonuje także część poradni specjalistycznych działających w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Peozet”, mieszczącym się przy ul. Warcisława IV. Co prawda część specjalistów odwołała chwilowo swoje wizyty. Możemy tu jednak liczyć na wsparcie w poradni neurologicznej, gdzie konsultacje odbywają się głównie telefonicznie, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, specjalista spotka się z nami osobiście. Pacjentów przyjmuje także poradnia reumatologiczna oraz poradnia urologiczna.
Z wizytami u specjalistów jednak muszą wstrzymać się pacjenci Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Tu poradnie specjalistyczne zawiesiły swoją pracę do końca kwietnia.
Tekst: Marzena Góra
Foto: 123rf