Społeczna Straż Rybacka przypilnuje wędkarzy i kłusowników

Miasto z Wizją / 25.08.2016 / Komentarze
Gmina Szczecinek, po otrzymaniu w użytkowanie jeziora Wierzchowo, teraz postanowiła zadbać o akwen

Gmina Szczecinek podjęła działania zmierzające do utworzenia Społecznej Straży Rybackiej. To pokłosie wygranego przetargu na użytkowanie obwodu rybackiego jeziora Wierzchowo na rzece Gwda. Gmina pieczę nad akwenem zgodnie z umową ma sprawować do 6 czerwca 2036 roku (pisaliśmy o tym w artykule „Gmina Szczecinek dostała jezioro Wierzchowo” http://miastozwizja.pl/gmina-szczecinek-dostala-jezioro-wierzchowo-do-2036-roku).

Teraz przyszła pora na to, aby zatroszczyć się o wspomniane jezioro i oczywiście pływające w nim ryby. Tym samym uruchomiła już procedury związane z utworzeniem Społecznej Straży Rybackiej. Swoje działania miałaby prowadzić również na należących do gminy zbiornikach wodnych w Wilczych Laskach oraz w Turowie. Zanim jednak zacznie ona funkcjonować, powiatowi radni muszą podjąć stosowną uchwałę. O tym, czy straż powstanie, zadecydują na najbliższej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się 31 sierpnia.

Do głównych zadań Społecznej Straży Rybackiej należeć będą m.in. regularne kontrole mające na celu sprawdzenie, czy wędkarze łowiący na wspomnianych akwenach w żaden sposób nie łamią przepisów, a także ochrona wód przed kłusownikami. Strażnicy będą mogli także m.in. skontrolować dokumenty uprawniające do połowu ryb oraz sprawdzić ilość, wagę oraz gatunki złowionych przez wędkarzy okazów.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk