Sportowy prezent dla "Adasia"

• Tv
Miasto z Wizją / 29.03.2018 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: Spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły oraz gronem pedagogicznym. Nauczyciele jednoznacznie przychylili się do tego, byśmy starali się o zrealizowanie prezentowanego projektu

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza przy Placu Wazów jest już praktycznie ostatnią podstawówką w Szczecinku nieposiadającą sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia (przy Szkole Podstawowej nr 6 trwa obecnie budowa takiego obiektu. Nowiuteńka hala sportowa zostanie "uruchomiona" na nowy rok szkolny 2018/2019 - dop. red.). Uczniowie ćwiczą w malutkiej salce zbudowanej pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia, wpisanym do rejestru zabytków. To się niebawem zmieni, bowiem ratusz pod koniec ubiegłego roku podjął decyzję o takiej inwestycji. Właśnie trwają prace projektowe przyszłego sportowego obiektu przy Placu Wazów.

O tą inwestycję przynajmniej od kilku lat zabiegali mieszkańcy Szczecinka - radni Rady Miasta, głównie Jacek Brynkiewicz, nauczyciele i rodzice uczniów Adasia" oraz sama młodzież. Dlatego można śmiało powiedzieć, że to kolejna inwestycja, która będzie realizowana w ramach tzw. Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego.

- Kilka dni temu spotkaliśmy się z projektantem, który realizuje temat rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 o nową salę gimnastyczną. Przedstawił on nam dwie koncepcje. Obie są na bardzo wysokim poziomie, jeżeli chodzi o stopień szczegółowości - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Na terenie "jedynki" ma powstać docelowo sala sportowa o wymiarach 20 x 40 metrów plus skrajnie, dzięki czemu będzie można w niej rozgrywać m.in. mecze piłki ręcznej na pełnowymiarowym boisku. Sala będzie wyposażona także w kompletne zaplecze, m.in. w szatnie, węzły sanitarne, pomieszczenia dla nauczycieli. Nowy obiekt zostanie skomunikowany z obecnie istniejącymi budynkami szkoły. Zakres opracowania obejmuje też adaptację obecnie istniejącej sali gimnastycznej na ciągi komunikacyjne. Wszystko po to by dzieci i młodzież mogły przemieszczać się z obiektu dydaktycznego na salę sportową bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, jak to ma miejsce obecnie.

Burmistrz powiedział nam również, że wybrana przez miasto koncepcja nowej sali, którą Państwu prezentujemy, zawiera w sobie takie rozwiązania architektoniczne jak antresola czy widownia na balkonie.

- Spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły oraz gronem pedagogicznym "jedynki". Nauczyciele jednoznacznie przychylili się do tego, byśmy starali się o zrealizowanie prezentowanego projektu - kontynuuje nasz rozmówca.

- Mam nadzieję, że z końcem roku sytuacja finansowa miasta będzie pozwalała na to, by tę inwestycję wprowadzić do budżetu. Do tego czasu chcemy wykonać pełną dokumentację projektową oraz uzyskać niezbędne pozwolenia na realizację inwestycji. Będzie wówczas możliwość rozpoczęcia budowy jeszcze w tym roku.

Jak nam ujawnił Daniel Rak, inwestycja może kosztować w granicach 8 mln zł.

- Będziemy się starali o środki zewnętrzne na jej realizację - kończy nasz rozmówca.

Planowana budowa sali sportowej przy SP1 to kolejna szkolna inwestycja sportowa w Szczecinku. Jak wspomnieliśmy, jeszcze w tym roku dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 6 otrzymają do dyspozycji halę sportową z prawdziwego zdarzenia. Z kolei w ubiegłym roku miasto zbudowało krytą bieżnię lekkoatletyczną przy Szkole Podstawowej nr 7. Wyremontowało też zaplecze sanitarne i socjalne tamtejszej hali sportowej.

Wideo/montaż: Marzena Góra/Andrzej Remus