„Stara” Rada Miasta i burmistrz jeszcze przy władzy

Miasto z Wizją / 05.11.2018 / Komentarze
Kadencja samorządu upływa 16 listopada. Później sesja, ślubowanie burmistrza i radnych

Pierwsza sesja nowo wybranej w niedzielę 21 października Rady Miasta odbędzie się po 16 listopada, czyli po upływie kadencji obecnej rady.

- Nie znamy jeszcze dokładnego terminu – zastrzega w rozmowie z „Miastem z Wizją” Dariusz Krupski z Biura Rady Miasta. – Termin pierwszego posiedzenia nowej rady w kadencji 2018-2023 wyznaczy Komisarz Wyborczy w Koszalinie. Na pewno będzie to po 16 listopada (piątek) br.

Warto podkreślić, że radny mimo, że został wybrany 21 października swój urząd zacznie sprawować dopiero po złożeniu ślubowania. Po dokonaniu tej procedury (na pierwszej sesji) radni otrzymają od przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze na radnego.

Treść ślubowania radnego brzmi następująco: Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.

Jak wspomnieliśmy, mimo że nowa Rada Miasta jest już wybrana, to kadencja zarówno starej rady jak i burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa kończy się o północy w piątek 16 listopada.

Kto zatem od pierwszej minuty w sobotę 17 listopada będzie rządzić miastem? Otóż prawo stanowi, że po tym dniu Rady Miasta formalnie nie będzie, więc wszelkie sprawy zastrzeżone do wyłącznej kompetencji tego organu, jak np. wyrażanie zgody na zbycie nieruchomości nie będą wykonywane ani przez radę ani przez żaden inny organ aż do czasu pierwszej sesji nowo wybranej Rady Miasta.

Skład Rady Miasta Szczecinka w kadencji 2018-2023
Koalicja Obywatelska PO-N: Daniel Rak, Ryszard Pazoła, Marcin Kaszewski, Ewa Ogrodzińska, Grażyna Kuszmar, Krzysztof Zawada, Paulina Peciak-Nazarewska, Małgorzata Bała, Katarzyna Dudź, Szymon Kiedel, Marek Ogrodziński, Jacek Brynkiewicz, Marek Bogdanowicz

PiS: Jerzy Dudź, Tomasz Wójcik, Wojciech Stypa, Joanna Pawłowicz, Andrzej Grobelny

Porozumienie Samorządowe: Janusz Rautszko, Wiesław Suchowiejko, Małgorzata Kubiak-Horniatko.