Starszy Brat - Starsza Siostra

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.10.2016 / Komentarze
Wolontariusze się szkolą

Trwa szkolenie wolontariuszy, którzy w tym roku dołączą do realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej programu: „Starszy Brat, Starsza Siostra”.

– Powinno się ono zakończyć na początku listopada. Liczymy, że pozytywnie przejdzie je około 10 osób – informuje w rozmowie z Portalem Miejskim www.szczecinek.pl Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, konsultant ds. wolontariatu i kontaktów z instytucjami i organizacjami w MOPS.

W czasie trwania spotkań wolontariusze uczą się podstaw psychologii, komunikacji i asertywności - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

- Umiejętności te przydadzą się im podczas pracy z dziećmi, którą powinni rozpocząć w połowie listopada. Wtedy każdy z wolontariuszy podpisze ze swoim podopiecznym i jego rodzicami trójstronny kontrakt.

– Zakłada on spotkania przynajmniej raz w tygodniu - dodaje A. Piskozub-Rynkiewicz. - Czas ten można wykorzystać na rozmowy czy pomoc w nauce. Wszystko zależy od potrzeb i zainteresowań danego dziecka, a także postawy i umiejętności jego nowego, starszego brata lub starszej siostry.

Każdy z wolontariuszy w chwili rozpoczęcia pracy z dzieckiem musi mieć ukończone 16 lat. Kontrakt zawierany jest wstępnie na rok, ale istnieje możliwość jego przedłużenia. Obecnie na taki krok zdecydowało się 13 osób, które wcześniej uczestniczyły w projekcie.

– Jeden z naszych wolontariuszy spotyka się ze swoim podopiecznym już od 4 lat. Zresztą długotrwałych relacji jest więcej, o czym przekonaliśmy się podczas tegorocznego spotkania z okazji 25 urodzin programu – opowiada A. Piskozub-Rynkiewicz.

Przypomnijmy, że inicjatywa "Starszy Brat, Starsza Siostra" w Szczecinku realizowana jest nieprzerwanie od 1991 roku. Jej główną ideą jest tworzenie par przyszywanego rodzeństwa.

- Wolontariusze biorący udział w projekcie pomagają dzieciom z mniejszymi lub większymi problemami. Ich podopieczni mogą pochodzić z rodzin ubogich lub po prostu potrzebować wsparcia mentora. W tym roku obchodzony jest jubileusz 25-lecia programu - kończy M. Ludewicz.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: cdn.ug.edu.pl