Statystyki wypożyczeń rowerów miejskich szybują w górę

Miasto z Wizją / 24.07.2019 / Komentarze
W tym roku mieszkańcy skorzystali już z SWRM blisko 65 tysięcy razy. Przybyło również 1,5 tys. nowych użytkowników

Kiedy w czerwcu minionego roku uruchomione zostały szczecineckie wypożyczanie rowerów, pojawiały się także głosy sceptyków twierdzących, że taka propozycja w naszym mieście się nie przyjmie. Mieszkańcy już w pierwszych miesiącach korzystania z SWRM udowodnili, że malkontenci zdecydowanie nie mieli racji. Przez cały ubiegłoroczny sezon system odnotował ponad 40 tysięcy wypożyczeń miejskich jednośladów. Liczba ta może robić wrażenie. Jednak jeszcze większe z całą pewnością robią aktualne statystyki. Okazuje się, że mieszkańcy wyjątkowo chętnie korzystają z wypożyczalni. I choć jesteśmy dopiero w połowie tegorocznego wakacyjnego sezonu, użytkownicy już pobili rekord sprzed roku.

Od ponownego uruchomienia wypożyczalni po zimowej przerwie, czyli od 1 marca, użytkownicy wypożyczyli rowery 64 630 razy! Można szacować, że do zakończenia rowerowego sezonu w naszym mieście ilość wypożyczeń może „dobić” nawet do 100 tysięcy.

Samych użytkowników również przybyło. Od 1 marca mieszkańcy założyli ponad 1,5 tys. nowych kont. Tym samym obecnie w systemie zarejestrowanych jest blisko 4 tysiące osób. Najwięcej, bo 36, kont założono 7 kwietnia. Wśród nowych użytkowników przeważają panie (52 proc.).  Od 1 marca do 22 lipca maja w systemie zarejestrowało się 1 502 nowych użytkowników.  788 z nich stanowią kobiety, a 714 to mężczyźni.

Jak wynika ze statystyk, w miejskich rowerów nieco częściej korzystają panowie. W tym roku wypożyczyli oni rowery łącznie 34 453 razy. Z kolei panie wybrały się na przejażdżkę 30 175 razy.

Nie da się ukryć, że najchętniej korzystamy z jednośladów przy ładnej pogodzie. Najmniej wypożyczeń, bo zaledwie 34, odnotowano 3 marca, kiedy temperatura znacznie spadła i niemal przez cały dzień padał deszcz. Z kolei najwięcej razy w ciągu dnia korzystaliśmy z rowerów 17 czerwca. Tego dnia system odnotował 944 wypięcia jednośladów ze stacji.

Najwięcej wypożyczeń system odnotowuje pomiędzy godz. 14.00 a 20.00. Szczyt wypożyczeń natomiast przypada pomiędzy godz. 16 a 19. W tym czasie mieszkańcy najczęściej korzystają z miejskich jednośladów. Z kolei najmniej tradycyjnie między godziną 2.00 a 3.00.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk