Stowarzyszenie poprowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku

Miasto z Wizją / 01.04.2020 / Komentarze
Konkurs Burmistrza Szczecinka za 16 tys. zł

Burmistrz Daniel Rak rozstrzygnął konkurs na prowadzenie w tym roku zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zlecenie od miasta otrzymało Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, które jako jedyne złożyło ofertę. Na ten cel samorząd Szczecinka przekaże 16 tys. zł. Zadanie zakwalifikowano jako działalność samorządu na rzecz osób w wieku emerytalnym.

Miasto określiło cele działania UTW, m.in.: zwiększenie różnorodności i poprawa jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych, tworzenie warunków dla integracji wewnątrz i międzypokoleniowej osób starszych przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury społecznej oraz potencjału intelektualnego seniorów, rozwój zróżnicowanych form aktywności społecznej, w tym upowszechnianie wolontariatu, partycypacji w procesach decyzyjnych, w życiu społecznym, udział seniorów w kształtowaniu polityki publicznej.

Prowadzący UTW zobligowany został m.in. do: organizacji zajęć edukacyjnych, organizacji w cyklu tygodniowym wykładów, organizacji zajęć rekreacyjno -usprawniających (zajęcia prowadzone w obiektach sportowych lub na świeżym powietrzu, np. basen, gimnastyka, pilates, joga, nordic walking), organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych, organizacji spotkań z ciekawymi osobami, np. artystami, pisarzami, podróżnikami, badaczami, organizacji kursów komputerowych, nauki języków obcych, organizacji warsztatów tematycznych lub zespołów zainteresowań (np. nauka rysunku, robótek ręcznych, malarstwa, chór, brydż, szachy, taniec, klub literacki), organizacji zajęć kulturalnych poprzez udział słuchaczy w wydarzeniach kulturalnych (np. teatr, kino, koncert, muzeum) oraz organizacji wycieczek (np. krajoznawczych, do teatru, opery, muzeum).

Warto zaznaczyć, że w 2018 roku miasto przekazało na UTW 14 tys. zł, a w roku ubiegłym - 8,5 tys. zł.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Grafika: Urząd Miasta Szczecinek